24ωρο Le Mans: Για 5η σερί χρονιά νικήτρια η Sarthe RTKF

Με νικήτρια την Γαλλική ομάδα Sarthe RTKF για 5η συνεχόμενη χρονιά, ολοκληρώθηκε το μεσημέρι της περασμένης Κυριακής 1/9, ο φετινός αγώνας 24 ωρών του Le Mans.



Του Γιάννη Γκρίλλα,


Η ομάδα του Claude Jamin απέδειξε και στην καινούργια πίστα του Le Mans πως είναι εδώ και πέντε χρόνια η αδιαμφισβήτητη κυρίαρχος του θεσμού, όπως μαρτυρά και η πέμπτη συνεχόμενη κατάκτηση του τίτλου. 

Το καρτ με το νούμερο 1, με σασί Sodi και κινητήρα Parilla, οδηγούμενο από τους Charles Fiault, Antoine Lepesquex, Antoine Poulain και τον εργοστασιακό οδηγό της Sodi, Anthony Abbasse, πραγματικά πετούσε μέσα στην πίστα κάνοντας νέο ρεκόρ για την κάλυψη μεγαλύτερης απόστασης με 2119,005 χιλιόμετρα! 

Ταυτόχρονα, η Sarthe RTKF με την νίκη της στο Le Mans επέκτεινε το προβάδισμά της στην βαθμολογία του Euro Endurance Series, με τρεις αγώνες να απομένουν μέχρι το τέλος της σαιζόν. 

Η νίκη για την γαλλική ομάδα με οχτώ γύρους διαφορά (!) από την δεύτερη, δεν ήρθε τόσο εύκολα όσο δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, αφού χρειάστηκε να πιέσει πολύ για να ανακάμψει μετά από μια σύγκρουση και μια σπασμένη αλυσίδα στα πρώτα στάδια του αγώνα. 

Για να γίνει αυτό χρειάστηκε την σπουδαία εμφάνιση του poleman, Anthony Abasse, που κατέβασε το χρόνο του κάτω από τον καλύτερο χρόνο που πέτυχε στα δοκιμαστικά, καθώς γύρισε την πίστα σε 54’’,000’’’ με μέση ωριαία ταχύτητα 92,26 χλμ/ώρα. 

Τη δεύτερη θέση κατέκτησε το δεύτερο πλήρωμα της Sarthe RTKF με τον αριθμό 72, αποτελούμενο από τους Maxime Bidard, William Westerloppe, Arnaud Bouilland και Adrien Bloyet. 

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου, με 10 γύρους διαφορά από τους πρώτους, ανέβηκε μια ακόμα γαλλική ομάδα, η LeManche Kart Mag, με οδηγούς τον 8 φορές νικητή του αγώνα Wilfrid Lecarpentier και τους νέους teammates του Victor Compere, Clement Bluy και Elie Bluy, οι οποίοι οδήγησαν ένα Tony με κινητήρα Vortex. 

Πίσω από τις τρεις πρώτες ομάδες, οι οποίες ανήκαν στην Class 1 με KF κινητήρες, τερμάτισε η ομάδα Jac KART, των Vincent Fraisse, Stephane Haurais, Alexandre Anstett και του 4 φορές νικητή της διοργάνωσης Jacques Gautier, κατακτώντας έτσι την 1η θέση στην κατηγορία Class 2. 

Με το Sodi-Rotax Max τους, οι οδηγοί του Belinois Jac, κοντράρισαν στα ίσια τα πρωτοπόρα KF για την πρώτη θέση της γενικής κατάταξης, στα δύο τρίτα περίπου του αγώνα. 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της γενικής κατάταξης: 

1. n°1 FIAULT Charles / POULAIN Antoine / ABBASSE Anthony / LEPESQUEUX Antoine (SODI-Parilla SARTHE–RTKF), Class 1, 1519 γύροι 
2. n° 72 BIDARD Maxime / BLOYET Adrien / WESTERLOPPE William / BOUILLAND Arnaud (SODI-Parilla SARTHE-RTKF) Class 1, 1511 γύροι 
 3. n° 50 LECARPENTIER Wilfrid / BLUY Clément / BLUY Elie / COMPERE Victor (TONY-Vortex LA MANCHEKART MAG) Class 1, 1509 γύροι 
4. n° 11 GAUTIER Jacques / HAURAIS Stéphane / ANSTETT Alexandre / FRAISSE Vincent (SODI-Rotax BELINOIS-JAC KART) Class 2, 1505 γύροι 
5. n° 20 POTTIER Thomas / PETIT Hubert / CRETON Harald / COURSAULT Alexis (KOSMIC-Rotax NORD PICARDIE–TECHNIKART) Class 2, 1494 γύροι 
6. n° 30 BLIN Tony / PARIS Olivier / GUILMAIN Alizée / BROAD Simon (GB) (TONY-Rotax ARNAGE-TRKA) Class 2, 1491 γύροι 
7. n° 9 JONES Jason / JEFFS Chris / WARRENER Paul / POZZOLI Xavier (F) (TONY-Rotax LONDON-KOOKELI (GB)) Class 2, 1491 γύροι 
8. n° 64 PENNEQUIN Jean-Baptiste / PENNEQUIN Pierre-Alexandre / MINIER Kévin / DAUPHIN Mickael (TONY-Rotax HENDAYE-MD) Class 2, 1489 γύροι 
9. n° 74 FINSKELSTEIN Alex / MORIN Stéphane / TRAGLIA Clément / JOLY Lucas (TONY-Rotax CASSINOMD) Class 2, 1485 γύροι 
10. n° 27 LEMONNIER Maxime / KANKELJ Arnaud (B) / DEBERNE Andrew / LETARD Jean (KOSMIC-Rotax EURE-TECHNIKART) Class 2, 1481 γύροι 
11. n° 48 PETIT Kevin / ANNE Franck / BERTIN Renaud / ADAMS Christophe (B) (KOSMIC-Rotax EUROPETECHNIKART) Class 2, 1480 γύροι 
12. n° 17 AUNIS Aurélien / AUNIS Quentin / DAVAIL Florian / PIQUET Samuel (TONY-Rotax LA ROCHELLEMALEVAUT SPORT) Class 2, 1478 γύροι 
13. n° 19 MONGONDRY Guillaume / MAILLERIE Pierre Henri / PAQUIER Charly / GUILLERMIC Paul Henri (FA KART-Rotax LE MANS-SUPER KART) Class 2, 1477 γύροι 
14. n° 34 HERVAS Didier / DELAUNAY Nicolas / BERTRAND Sébastien / FAUVEAU Christophe (ALPHA-Rotax NOISY LE GRAND-DNS RACING) Class 2, 1473 γύροι 
15. n° 40 GENDRY Vincent / GOURLOO Maxime / PONSART Matthieu / HOUTIN Jonathan (ENERGY-Parilla SARTHE-GTL ENERGY CORSE) Class 1, 1465 γύροι 
16. n° 25 BOURDON Florian / EVRARD Paul / HASSE-CLOT Valentin / MIDALI Luca (KOSMIC-Rotax ROUENTECHNIKART) Class 2, 1465 γύροι 
17. n° 15 GOMES Carlos / AZZOPARDI Julien / MERLE Audran / FOULATIER Jacky (KOSMIC-Rotax CAENVéRANDAS) Class 2, 1464 γύροι 
18. n° 87 Nicolas ROI Sans Sac / DUSSUTOUR Edouard / DUBOUILLE David / BICHOUX Bernard (MIRAGERotax LIMOGES AFPK) Class 2, 1458 γύροι 
19. n° 46 MELIN Nicolas / CREED Erwin / BOBET Nicolas / RABINEAU Julien (KOSMIC-Rotax PARIS-TNB SPORT) Class 2, 1456 γύροι 
20. n° 33 RODRIGUEZ Melwynn / ZEFIRINI Claude / ZEFIRINI Enzo / HERMER Pascal (SODI-Rotax PAYS DE LOIRE-HANDISPORT) Class 2, 1455 γύροι 
21. n° 35 DELHUMEAU Baptiste / DELHUMEAU Martin / AGUILLON Valentin / ZIANI Mattéo (PRAGA-Rotax SAUMUR-JUNIORS CLUB SMC) Class 3, 1455 γύροι 
22. n° 91 RIVIERE Serge / HUREL Francois / DENIS Cyril / LAVIGNE Guillaume (KOSMIC-Rotax ESSONNETECHNIKART) Class 2, 1454 γύροι 
23. n° 69 DELIN Arnaud / MEUNIER Matthieu / JUNGO Aymeric / BARBIER Florian (KOSMIC-Rotax ILE DE FRANCE 1-MAC BOYS) Class 2, 1450 γύροι 
24. n° 31 RICHE Alex / DUCHESNE Yoann / LE FLOCH Francois / BOURDON Matthieu (TONY-Rotax ARNAGENICOS TEAM) Class 2, 1439 γύροι 
25. n° 28 PARIS Ludovic / PICHOT Guillaume / PICHOT Julien / PATTE Frédéric (SODI-Rotax CENTRE-ASK PAYS DUNOIS) Class 2, 1432 γύροι 
26. n° 61 BALOCHE Florian / RICHARD Jean-Charles / CARLING Grégory / QUINQUET Gildas (TONY-Rotax ORNE-SPEED ADVENTURE) Class 2, 1427 γύροι 
27. n° 4 PIERCE Martin / BILLINGS Jamie / HART Josh / Nathan Heathcote (KOSMIC-Rotax BRANDS HATCHSCREENVYN (GB)) Class 2, 1311 γύροι 
28. n° 14 TESNIERE Charles / LADOUCE David / DE RIDDER Guillaume (B) / JAMIN Jeoffrey (KOSMIC-Vortex CALVADOS-TECHNIKART) Class 1, 1218 γύροι 
29. n° 97 BOYER Joel / LAFOY Thomas / HAURE Wilfried / CHAUVEAU Marc (KOSMIC-Rotax ILE DE LA REUNION-TECHNIKART) Class 2, 1155 γύροι 
30. n° 60 DAVID Paul / DEVAUX Didier / DUVAL Alain / SUEUR Pierre (TONY-Rotax OISE-MECAKART 60) Class 2, 1076 γύροι 
31. n° 63 FRAZAO Manuel / FRAZAO Fernand / FRAZAO Dominique / FRAZAO Fabien (CRG-Rotax AUVERGNE-ACAC) Class 2, 913 γύροι 
32. n° 78 CAYRON Stéphane / CAYRON Christine /. / CAYRON Jean-Christophe (TONY-Rotax MAUREPAS-C2D) Class 2, 878 γύροι

Related

WSK 6276555110801104229

Δημοσίευση σχολίου Default Comments

Το Kartnews.gr ενθαρρύνει τους αναγνώστες να εκφράζουν τις απόψεις τους μέσα από την ιστοσελίδα μας. Παρακαλούμε όμως τα κείμενα να μην είναι υβριστικά, να μην παραπέμπουν σε άλλους ιστότοπους, να γράφονται στην ελληνική ή την αγγλική γλώσσα (όχι greeklish), να είναι κατανοητά και τέλος να είναι κατά το δυνατόν σύντομα. Είναι αυτονόητο πως η ομάδα διαχείρισης φέρει ευθύνη μόνο για τα επώνυμα άρθρα των συντακτών και των συνεργατών της.

Σας ευχαριστούμε για την συμμετοχή σας.

emo-but-icon

Next Races

04/12 - Karting Super Cup Αφίδνες

FOLLOW US



yt yt
omae

ΤΥΧΑΙΑ ΑΡΘΡΑ

item