Κούπα στο ντεμπούτο για τον Boccolacci στο ΚΖ2 Super Cup

Ο νεαρός Γάλλος, Dorian Boccolacci, ήταν ο μεγάλος νικητής του International KZ2 Super Cup, στον αγώνα που έγινε παράλληλα με το παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Varennes της Γαλλίας.

Στον δεύτερο αγώνα που διεξήχθη αυτό το Σαββατοκύριακο στη Γαλλία, παράλληλα με το παγκόσμιο πρωτάθλημα ΚΖ, νικητής αναδείχθηκε ο 16χρονος Dorian Boccolacci, παρά το γεγονός ότι ήταν μόλις ο δεύτερος αγώνας του με εξατάχυτο καρτ και ο πρώτος τόσο σημαντικός. O νεαρός Γάλλος, κάνει τα πρώτα του βήματα στην κατηγορία των εξατάχυτων καρτ, προερχόμενος από μια πάρα πολύ καλή σεζόν στα KF Junior.

Με 90 συμμετοχές και την ανάμειξη πολλών νεαρών με έμπειρους πιλότους, πρόδιδε από την αρχή, ότι θα δούμε ένα ντέρμπυ μεταξύ ''παλιών'' και ''νέων''.
Στο τέλος νικητές αναδείχθηκαν οι ''νέοι'' της κατηγορίας, αφού στον αγώνα αναδείχθηκαν σε μεγάλο βαθμό οι πιλότοι rookie της κατηγορίας.

Η pole position, των χρονομετρημένων δοκιμαστικών, κατέληξε στα χέρια Γάλλου Alexandre Arrue και έτσι άνοιξε το σκορ του αγώνα.

Στη συνέχεια, κάθε οδηγός πήρε μέρος σε έξι προκριματικά σκέλη, των οποίων ο αριθμός έφτασε τα 21 συνολικά, που φυσικά είχαν πάρα πολλές ανατροπές και θέαμα.

Την καλύτερη απόδοση σε αυτό το κομμάτι του αγώνα είχε, το μεγάλο φαβορί της κατηγορίας, ο Ιταλός Riccardo Negro, με τον Νεοζηλανδό Daniel Bray, να τον ακολουθεί όπως και τον επίσης Ιταλό Marco Zanchetta, να είναι πολύ κοντά.

Το prefinal 1 κατέληξε στον Boccolacci, ο οποίος άφησε πίσω του δυο Ιταλούς, τους Brenna και Negro, κάνοντας έτσι την πρώτη έκπληξη. Το prefinal 2, το κέρδισε ο Bray με τον Τσέχο Jan Midrla και τον Alexander Arrue, να ακολουθούν.

Σε έναν πολύ ανοιχτό τελικό,ο Νεοζηλανδός Bray, οδήγησε τον αγώνα για 16 ολόκληρους γύρους, μέχρι τους τελευταίους γύρους, όπου έχασε την θέση του από τον Ιταλό Loris Spinelli, ο οποίος ανέβηκε 10 θέσεις για να βρεθεί εκεί και στη συνέχεια παρέδωσε τα ινία στον Boccolacci.

Στον Spinelli, σαν να μην έφταναν αυτά, μετά το τέλος του αγώνα τιμωρήθηκε από τους αγωνοδίκες και έτσι η δεύτερη θέση  κατέληξε στον Arrue και η τρίτη στον Bray.

Τέλος, στον αγώνα αυτό έλαβε μέρος και ο Λιθουανός περσινός πρωταθλητής Ευρώπης στα KF και ΚΖ, Simas Juodvrisis, ο οποίος θα λάβει μέρος στο φετινό PICK Patra's 2013, καταλαμβάνοντας τελικά την 9η θέση.

Επιμέλεια: Γιάννης Γκρίλλας