Πρωταγωνιστής ο Σαγανάς στη LOUX

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σαγανά Χρήστο της ATHENS KART SHOP, ολοκληρώθηκε η κατηγορία LOUX, στο 5ο PICK Patrra's 2013.

Η κατηγορία των LOUX, ήταν η μία από τις δύο κατηγορίες (η άλλη η MASTERS) που ταλαιπωρήθηκαν αρκετά, λόγω της σύμπτυξης κατηγοριών και της ακύρωσης του ημιτελικού του Σαββάτου, όμως τελικά είχε πλούσιο θέαμα και πολύ ενδιαφέρον.

Σε πρωταγωνιστή στην κατηγορία αυτή, εξελίχθηκε ο Χρήστος Σαγανάς, που κέρδισε στα χρονομετρημένα, τον ημιτελικό και είδε πρώτος την καρό σημαία και στον μεγάλο τελικό.

Πίσω από τον Σαγανά, σπουδαία μάχη δόθηκε, για την 2η και 3η θέση, μεταξύ του Θεοδώρου Σάββα (Ζorri Motorsport) και του Καλυβιώτη Ανδρέα (ΑΟΠ Team). Νικητής από την μάχη αυτή βγήκε τελικά, ο Θεοδώρου και στον ημιτελικό και στον τελικό, εκεί όπου προσπάθησε να απειλήσει και τον Σαγανά, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Πολύ καλή παρουσία είχαν επίσης, ο δεύτερος των κατατακτήριων Πάρχας Άγγελος της Zorri Motorsport, ο οποίος όμως αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στη συνέχεια του αγώνα και ο Χορμοβάς Παναγιώτης της Nitro Kart Team που πάλεψε για να ανέβει στο βάθρο στον τελικό μαζί με τον Θωμά Φώτη της PRT Motorsport που ήταν 4ος μέχρι και ένα γύρο πριν το τέλος αλλά μια άτυχη στιγμή τον έριξε στην 11η θέση.