Σάρωσε ο Χαβάς Βασίλης στην κατηγορία Λουξ του 2ου Λουξ Cup 2013

To τρία στα τρία πέτυχε ο Χαβάς Βασίλης στην κατηγορία του για το 2ο Λουξ Cup 2013 που έγινε στην πίστα Kartmania στην Πάτρα.

Κέρδισε την pole position στα χρονομετρημένα με χρόνο 40,940 κατέκτησε την 1η θέση στα δύο πρώτα σκέλη και ξεκινώντας από θέση ισχύος στον τελικό κατέκτησε και την καρό σημαία.

Τον ακολούθησε στον τελικό ο Δούβρης Φώτης που είχε την κατακτήσει την 3η θέση στα χρονομετρημένα ενώ στα δύο πρώτα σκέλη είχε μια δεύτερη και μια έκτη θέση.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Κούγιας Αναστάσιος που στο Α σκέλος ήταν 6ος αλλά στο Β σκέλος ανέβηκε στην 2η θέση.

Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσαν οι Περώνης και Τσιανίκας που συνεχίζουν τις καλές εμφανίσεις στο θεσμό του Λουξ Cup.

O Θωμάς Φώτης παρόλο που ήταν 2ος στα χρονομετρημένα και 3ος στο Α σκέλος εγκατέλειψε στον τελικό δείχνοντας παρόλα αυτά ότι είναι σε πολύ καλή φόρμα δίνοντας έτσι και συνέχεια στην πολύ καλή εμφάνιση που έκανε στο P.I.C.K. Πάτρας.

Ο πιλότος από την Καλαμάτα Χρίστος Οικονόμου που ετοιμάζεται για τους Παγκόσμιους τελικούς της Rotax στην Ν. Ορλεάνη ακυρώθηκε στα χρονομετρημένα λόγο βάρους αλλά παρόλο που ξεκίνησε τελευταίος στο πρώτο σκέλος έφθασε μέχρι την 4η θέση και στο Β σκέλος τερμάτισε 3ος. Ο τελικός τον βρήκε στην 7η θέση της τελικής κατάταξης