Οι νικητές του Ιταλικού Πρωταθλήματος Καρτ CSAI 2013

Με την ολοκλήρωση του 5ου και τελευταίου γύρου για το Ιταλικό Πρωτάθλημα Καρτ CSAI 2013 στο Castelletto di Branduzzo, είχαμε και την στέψη των φετινών πρωταθλητών στο κορυφαίο εθνικό πρωτάθλημα καρτ του κόσμου!

Το κορυφαίο εθνικό πρωτάθλημα καρτ CSAI Karting, προσέφερε και φέτος σπουδαίες συγκινήσεις και όμορφες μάχες καθ' όλη τη διάρκεια της σαιζόν και χθες 27/10 έριξε την αυλαία του στην πίστα του Castelletto, με τον 5ο και τελευταίο αγώνα του.

Η φετινή χρονιά για το Ιταλικό Πρωτάθλημα ήταν μία από τις καλύτερες στην ιστορία του, καθώς ο αριθμός των συμμετεχόντων στους 5 γύρους του, έφτασε τους 826! Αριθμός που φυσικά αποτελεί ρεκόρ για την διοργάνωση, ενώ είναι αυξημένος κατά 30% σε σχέση με πέρσι.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε ήταν γεμάτο με εξαιρετικές μάχες σε όλες τις κατηγορίες αφού τίποτα δεν είχε κριθεί.

Στην κατηγορία των εξατάχυτων KZ2, πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Ιταλός Alessandro Giulietti (Intrepid/TM), μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στον τελευταίο τελικό της κατηγορίας. Ο Giulietti έκανε τελικά την έκπληξη και πήρε την νίκη ''κλέβοντας'' ταυτόχρονα τον τίτλο, κυριολεκτικά μέσα από τα χέρια του Massiomo Dante (Maranello/TM) που μέχρι εκείνο το σημείο προηγούνταν στη βαθμολογία. Έτσι, ο Giulietti αναδείχθηκε πρωταθλητής Ιταλίας για 2η συνεχόμενη χρονιά.

Στις κατηγορίες των αυτόματων καρτ KF2 και KF3, έγιναν επίσης συναρπαστικές μάχες και η αγωνία για την ανάδειξη των νικητών κράτησε μέχρι το τέλος.

Στην KF2, ο Γάλλος πιλότος Julien Darras (Tony Kart/TM) κατάφερε να στεφθεί πρωταθλητής χάρη στην τρίτη θέση που πήρε με κόπο στον πρώτο τελικό της κατηγορίας και ήταν πολύ ανακουφισμένος μετά τον δεύτερο τελικό, όπου τερμάτισε μόλις έκτος, αλλά τα υπόλοιπα αποτελέσματα τον ευνόησαν.

Στην KF3, ο Alessio Lorandi επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί κερδίζοντας τον έναν από τους δύο τελικούς της κατηγορίας, σηκώνοντας το βαρύτιμο τρόπαιο του πρωταθλητή για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Τέλος, τα πράγματα στην κατηγορία MINI 60 είναι ακόμη λίγο μπερδεμένα, μιας και ο τίτλος ναι μεν είναι ουσιαστικά στα χέρια του Nicola Abrusci (Tony Kart/LKE), όμως τυπικά υπάρχει μια ένσταση για την βαθμολογία του αγώνα στη Σιένα, από τον Giuseppe Fusco (Lenzo/LKE). Αν η οργανωτική επιτροπή κάνει δεκτή την ένσταση του Fusco, τότε σε συνδυασμό με την νίκη του στον πρώτο τελικό του χθεσινού αγώνα και τους βαθμούς που συνολικά μάζεψε, θα ανακηρυχθεί αυτός πρωταθλητής.

Επιμέλεια: Γιάννης Γκρίλλας