Κυρίαρχος ο Βασιλέρης στα εξατάχυτα της SUPER στο 2o ΛΟΥΞ Cup 2013

Επιστροφή στις νίκες για τον εξατάχυτο πιλότο Βασιλέρη Δημήτρη της PRT Motorsport που πέτυχε και την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στον θεσμό του Λουξ Cup.

Τα αποτελέσματα των χρονομετρημένων έδειξαν ότι θα γίνει μεγάλη μάχη για τις τρεις θέσεις του βάθρου καθώς τόσο ο Βασιλέρης που κατέκτησε την pole position όσο και οι Παυλόπουλος Σπύρος και Μποβσεσιάν Σέρκος που συμπλήρωσαν την πρώτη τριάδα του grid ήταν και οι μόνοι πιλότοι που έσπασαν το φράγμα των 40sec!

Ο Βασιλέρης με το μαγικό 39,170 που τον έφερε να ξεκινά πρώτος τον ημιτελικό κατέκτησε την πρώτη θέση τόσο στον ημιτελικό όσο και στον τελικό κατακτώντας άλλη μια καρό σημαία.

Στην δεύτερη θέση του βάθρου ανέβηκε ο Πατρινός πιλότος Παυλόπουλος Σπύρος ενώ τρίτος την γραμμή τερματισμού πέρασε ο πιλότος της Maranello Hellas Μοβσεσιάν Σέρκος που ταυτόχρονα κατέκτησε και το Οσκαρ ατυχίας στον συγκεκριμένο αγώνα.
Στον ημιτελικό ο Μοβσεσιάν εγκατέλειψε από μηχανική βλάβη και στον τελικό παρά την υπερπροσπάθεια που έκανε φτάνοντας στην 3η θέση βρέθηκε στο όριο της νομιμότητας των κιλών καθώς φάνηκε να του λείπουν 200 γραμμάρια.
Παρόλο που ο ίδιος ζήτησε την ακύρωση του από τον αγώνα δεν έχει σταλεί ακόμα επίσημη ανακοίνωση για το αίτημα ακύρωσης του από την Λέσχη οπότε δεν έχει αλλάξει ακόμα χέρια η 3η θέση σύμφωνα με τα επίσημα αποτελέσματα του Α.Ο.Π.
Το θέμα πάντως που προέκυψε, αναμένεται να διευθετηθεί από την Οργανωτική Επιτροπή του Κυπέλλου Λουξ που παρακολουθεί τις εξελίξεις, μέσα στις επόμενες μέρες.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο πάντα μάχιμος και έμπειρος πιλότος της Maranello Hellas Λέντζος Δημήτρης που είχε τον δικό του αγώνα με τον Γριπιώτη Τάσο.
Ο Γριπιώτης τερμάτισε 5ος αλλά αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα με το μοτέρ του κατά την διάρκεια του αγώνα.

Ιδιαίτερα άτυχος στάθηκε και ο Κατίκας Νεκτάριος που δεν κατάφερε να τερματίσει σε ημιτελικό και τελικό ενώ ο Γεωργάνας Δημήτρης πιστός στο ραντεβού του, σε αγώνες του Λουξ Cup στην Πάτρα κατέκτησε την 6η θέση.