Εξαιρετικά τα πρώτα δείγματα γραφής των Ελλήνων στη Νέα Ορλεάνη

Πολύ καλό ξεκίνημα έκαναν οι Έλληνες πιλότοι Καλέσης, Εδιπίδης και Οικονόμου την πρώτη επίσημη ημέρα αγωνιστικής δραστηριότητας του ROTAX Grand Finals στην Νέα Ορλεάνη των ΗΠΑ.

Στις τέσσερις κατηγορίες που διαγωνίζονται για το Grand Finals, ελληνική συμμετοχή έχουμε στις κατηγορίες Senior, DD2 Masters και DD2, με Χρήστο Οικονόμου, Γιάννη Εδιπίδη και Φίλιππο Καλέση αντίστοιχα. Επίσης στην κατηγορία Junior αγωνίζεται και η νεαρή Ισραηλινή Sofi Golan, που ενώ εκπροσωπεί τη χώρα της, είναι μέλος της ελληνικής αποστολής καθώς κέρδισε την πρόκριση για τους Τελικούς από τον ελληνικό αγώνα του ROTAX.

Επίσης πρέπει να αναφερθούμε και στους δύο εκπροσώπους της Κύπρου, που συμμετέχουν στον αγώνα. Πρόκειται για τον Χρυσοχού Σάββα που αγωνίζεται στην κατηγορία DD2 και τον Brian Clifford (Σκωτσέζος με Κυπριακή υπηκοότητα) που συμμετέχει στην κατηγορία DD2 Masters.

Ξεκινώντας από την κατηγορία των Senior, λοιπόν, ο Χρήστος Οικονόμου ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα τα ελεύθερα δοκιμαστικά, όμως, στο τελευταίο σκέλος στου γκρουπ του, ανέβασε πολύ την απόδοσή του και έκανε τον 8ο καλύτερο χρόνο και συνολικά τον 18ο. Έδωσε έτσι το στίγμα του, ότι μπορεί να κινηθεί αρκετά ανταγωνιστικά.

Με την έναρξη των κατατακτήριων χρονομετρημένων δοκιμαστικών, βγήκε στην πίστα με λιγότερο από 10 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του 15λεπτου σκέλους και οι νέες συνθήκες δεν τον βοήθησαν να βρει γρήγορα καλό ρυθμό. Στη συνέχεια ανέβασε πολύ την απόδοσή του και κατάφερε να σημειώσει τελικά των 18ο χρόνο στο γκρουπ και συνολικά τον 25ο στην κατηγορία, που απέχει μόλις 0,418 από τον καλύτερο χρόνο. Πολύ έντονος ο συναγωνισμός στην κατηγορία!

Από 'κει και πέρα την pole position κέρδισε ο Ισπανός Gil Carlos, με χρόνο 55,199 μόλις 2 χιλιοστά ταχύτερος από τον Εσθονό Talvar Aavo και 5 χιλιοστά από τον Βρετανό Hodgson Oliver!

Στην κατηγορία DD2 Masters, ο Γιάννης Εδιπίδης εμφανίστηκε αρκετά σταθερός στα ελεύθερα δοκιμαστικά κάνοντας μάλιστα στο τελευταίο σκέλος τον 15ο χρόνο του γκρουπ του και τον 30ο συνολικά. Την ανοδική του πορεία συνέχισε και στο σκέλος των κατατακτήριων δοκιμαστικών, κατεβάζοντας και άλλο το χρόνο του.

Με 55,806 που ήταν η καλύτερη του επίδοση της ημέρας, πήρε την 21η θέση στο 1ο γκρουπ και συνολικά την 40η στην κατηγορία. Να επισημάνουμε, εδώ ότι όπως φάνηκε από την εξέλιξη της σημερινής διαδικασίας οι Έλληνες πιλότοι βρίσκονται στα πιο ανταγωνιστικά γκρουπ, καθώς αφήνουν πίσω τους πολλούς οδηγούς που βρίσκονται σε πιο πάνω θέσεις στα άλλα γκρουπ των κατηγοριών τους.

Την pole position της κατηγορίας κέρδισε ο Αμερικανός πιλότος Alan Rudolph με χρόνο 54,693, μπροστά από τον Γάλλο Dauphin Michael και τον Νοτιοαφρικανό Cristiano Morgado.

O πιλότος που εκπροσωπεί την Κύπρο, Brian Clifford, είχε τον 66ο χρόνο συνολικά με 56,821.

Στην κατηγορία των DD2 o Φίλιππος Καλέσης έδειξε ένα μέρος των δυνατοτήτων του και έκανε τα μεγάλα ονόματα της κατηγορίας να καταλάβουν ότι δεν πρέπει να τον υποτιμήσουν, γιατί αλλιώς θα την πατήσουν.

Έχοντας ένα πολύ καλό ξεκίνημα στα ελεύθερα δοκιμαστικά, κατέβαζε συνεχώς το χρόνο του και με εξαίρεση ένα σκέλος ελεύθερων δοκιμαστικών, ήταν μόνιμα στην πρώτη 10άδα του γκρουπ του. Αποκορύφωμα ήταν η τρίτη θέση στο τελευταίο σκέλος πριν τα κατατακτήρια δοκιμαστικά όπου έκανε τον τρίτο χρόνο όλης της κατηγορίας πίσω μόνο από τον Βέλγο Πρωταθλητή Xen de Ruwe και το μεγάλο όνομα της κατηγορίας, τον Καναδό Ben Cooper, τρεις συνεχόμενες φορές Πρωταθλητή των Grand Finals. Η διαφορά του μάλιστα ήταν μόλις 0,043 του δευτερολέπτου!

Στα κατατακτήρια δοκιμαστικά μπήκε πάλι φουριόζος ο Έλληνας πιλότος (ήταν 4ος κάποια στιγμή), όμως σταδιακά έχανε έδαφος, για να καταλήξει στη 17η θέση του γκρουπ και την 21η συνολικά, με μόλις 0,416 από τον poleman Formal Daniel.

Στην κατηγορία πήρε μέρος και ο Κύπριος πιλότος Χρυσοχού Σάββας, ο οποίος πέτυχε τον 69ο χρόνο στην κατηγορία με 55,717.

Τέλος στην κατηγορία των Junior, όπου έχουμε τη συμμετοχή της Sofi Golan από το Ισραήλ, την pole position της κατηγορίας κέρδισε ο Αμερικανός Kyle Kirkwood με χρόνο 56,589 με δεύτερο τον Βρετανό Tom Harvey και τρίτο τον Καναδό Jefrey Kingsley. H Golan προσπάθησε όσο μπορούσε από την πλευρά της, δεν απέφυγε όμως την τελευταία θέση με χρόνο 58,574.

Ο αγώνας συνεχίζεται αύριο με τους προκριματικούς γύρους, όπου ευχόμαστε οι Έλληνες πιλότοι να συνεχίσουν την καλή σημερινή τους παρουσία και γιατί όχι να βελτιωθούν ακόμα περισσότερο. Τις δυνατότητες, άλλωστε, τις έχουν.

Ακολουθούν αναλυτικά τα αποτελέσματα των κατατακτήριων δοκιμαστικών ανά κατηγορία: