ROTAX Grand Finals 2013 Η πορεία του Φίλιππου Καλέση στην DD2

Η πορεία του Έλληνα πιλότου Φίλιππου Καλέση στην κατηγορία DD2, του ROTAX Grand Finals 2013 και όλη η υπόλοιπη δράση της κατηγορίας με τα μεγάλα ονόματα του παγκόσμιου καρτ!

Ο νεαρός Φίλιππος Καλέσης απέδειξε και στο ROTAX Grand Finals, ότι αυτή τη στιγμή είναι ένας από τους καλύτερους Έλληνες πιλότους, αν και μόλις 16 ετών!

Αγωνίστηκε με πολύ ψυχή και αποφασιστικότητα σε μια κατηγορία με σπουδαίους πιλότους, όπως ο Καναδός Ben Cooper, o Αμερικανός Daniel Formal, ο Βέλγος Xen de Ruwe και φυσικά ο Λιθουανός Simas Juodvirsis.

Ο Καλέσης καθ' όλη τη διάρκεια των 4 ημερών του αγώνα, ήταν σταθερά μέσα στους ταχύτερους πιλότους. Αν ήταν λίγο πιο προσεκτικός στα χρονομετρημένα δοκιμαστικά θα μπορούσε να έχει καταφέρει πολλά περισσότερα από τον 21ο χρόνο, όμως αυτό δεν έδειξε να τον επηρεάζει καθόλου!

Επίσης, με ένα καλύτερο πλασάρισμα στο τρίτο προκριματικό σκέλος (15ος) και αφού είχε εξασφαλίσει την συμμετοχή στον τελικό με την 6η και 7η θέση στα δύο πρώτα προκριματικά, θα ξεκίναγε σίγουρα μέσα στη 10αδα τον ημιτελικό!

Η ατυχία χτύπησε τον νεαρό Έλληνα, στον ημιτελικό, όπου ενώ εκκίνησε από τη 12η θέση, μια ξαφνική εγκατάλειψη δεν του επέτρεψε να μπει στον τελικό με τις καλύτερες προϋποθέσεις, μιας και θα εκκινούσε τελευταίος από την 34η θέση.

Ο Φίλιππος, όμως, δεν το έβαλε κάτω και στον τελικό έχοντας εξαιρετική απόδοση και καταιγιστικό ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κατάφερε να καλύψει 18(!) ολόκληρες θέσεις και να τερματίσει τελικά 16ος.

Οι χρόνοι του ήταν εξαιρετικοί (έκανε τον 6ο ταχύτερο χρόνο στον τελικό) και αντικατοπτρίζουν την πραγματική δυνατότητα του Καλέση στον συγκεκριμένο αγώνα, καθώς η τελική του θέση είναι μια μαγική εικόνα! Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι αν είχε στη διάθεσή του 2-3 γύρους ακόμα, θα ήταν μέσα στους 10 πρώτους, ενώ αν δεν είχε εγκαταλείψει στον ημιτελικό θα μπορούσε να παλεύει για το βάθρο!

Επειδή όμως, οι υποθέσεις δεν γράφουν την ιστορία αλλά τα γεγονότα, ο Καλέσης μπορεί να τερμάτισε τελικά 16ος αλλά ήταν και ο πιλότος με τις περισσότερες κερδισμένες θέσεις στην κατηγορία του!

Όσον αφορά τον τελικό, νικητής αναδείχθηκε ο γνωστός μας από την παρουσία του στο φετινό P.I.C.K Patra's 2013, Simas Juodvirsis!

Ο 20χρονος Λιθουανός, πρώην Πανευρωπαϊκός και Παγκόσμιος Πρωταθλητής, τον οποίο είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε από κοντά στην Πάτρα και να διαπιστώσουμε τον εξαιρετικό του χαρακτήρα, έκανε έναν πολύ μεστό αγώνα με την 2η θέση στον ημιτελικό και την νίκη στον μεγάλο τελικό, σχεδόν αθόρυβα!

Ο ύψους 1,97 Simas, με σταθερή και ταυτόχρονα γρήγορη οδήγηση, εκμεταλλευόμενος και τις εξόδους των μεγάλων του αντιπάλων, Cooper, Vasiliauskas, de Ruwe και Formal, έφτασε σε μια άνετη σχετικά νίκη και έβαλε άλλη μια μεγάλη κούπα στην πλούσια τροπαιοθήκη του!
Το ύψος του μάλιστα και το πως χωράει μέσα στο καρτ, ήταν αυτό που εξέπληξε την Αμερικανίδα ρεπόρτερ που του πήρε συνέντευξη για τα επινίκια!(φώτο)

Το βάθρο πίσω από τον Λιθουανό πολυπρωταθλητή, συμπλήρωσαν ο Αμερικανός Joey Wimsett και ο Ισπανός Oriol-Dalmau Caballer, στην δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.

Τέλος, να σημειώσουμε ότι η τεραστίων διαστάσεων εμφάνιση του Καλέση στον τελικό της DD2, σε συνδιασμό με την αντίστοιχη του Γιάννη Εδιπίδη στον τελικό της DD2 Masters, διατήρησαν την Ελλάδα στην 24η θέση της ειδικής βαθμολογίας των 54 χωρών που συμμετείχαν, επίδοση εξαιρετική, αν αναλογιστούμε ότι είχαμε μόνο τρεις εκπροσώπους στη διοργάνωση!

Επιμέλεια: Γιάννης Γκρίλλας