WSK Final Cup 2013: Νικητές και αποτελέσματα

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έπεσε η αυλαία της φετινής σαιζόν για τις διοργανώσεις του WSK, στην πίστα ''7 Laghi'' του Castelletto, με πολλές εκπλήξεις σε σχέση με τις προβλέψεις πριν τους ημιτελικούς και τους τελικούς.

Στην κατηγορία ΚΖ2 των εξατάχυτων, οι δύο πρώτοι του ημιτελικού, μονοπώλησαν το ενδιαφλερον και στον τελικό. Ο λόγος για τον Τσέχο Patrik Hajek της Praga Racing και τον Ιταλό Davide Fore της CRG. Οι δύο πιλότοι έδωσαν μια απίστευτη μάχη σε όλο τον αγώνα, με νικητή τελικά τον πρώτο κυριολεκτικά στο νήμα!

Αρχικά ο πρώην παγκόσμιος Πρωταθλητής, Fore, έδειχνε πιο γρήγορος και βρέθηκε μπροστά απ'την εκκίνηση, όμως ο Τσέχος ανέκαμψε γρήγορα και ξαναπήρε το προβάδισμα. Αφού οι δυο τους ξεμάκραιναν απ'τους υπόλοιπους οδηγούς, ο Fore με μια εκπληκτική κίνηση βρέθηκε μπροστά, αποφασισμένος για τη νίκη. Τα πάντα όμως κρίθηκαν στην τελευταία στροφή, με τον Hajek να βρίσκει τον τρόπο και να προσπερνά λίγο πριν το πέσιμο της καρό σημαίας.

Αυτό ήταν το κερασάκι στην τούρτα μιας σπουδαίας μονομαχίας που κράτησε όσους παρακολουθούσαν, με κομμένη την ανάσα μέχρι το τέλος. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ιταλός, Mirco Torsellini της ART GP, μετά από μεγάλη μάχη με τον Ολλανδό Ricardo Romkema της Energy, ενώ είχε και τον ταχύτερο γύρο του αγώνα με 47''013'''.

Για τα αυτόματα KF, η αλλαγή στις καιρικές συνθήκες από τη βροχή του Σαββάτου στην ηλιοφάνεια της Κυριακής, έφερε τα πάνω κάτω. Ο Βρετανός Callum Illott (ZANARDI/Parilla), ήρθε από την 6η θέση των προκριματικών, για να σαρώσει σε ημιτελικό και τελικό.
Στον ημιτελικό, ξεπέρασε το εμπόδιο του Ιταλού Maestranzi Marco (TOP KART/TM), ενώ στον τελικό παρά την πίεση από τον Γάλλο, Dorian Boccolacci (ENERGY/TM), διατήρησε την πρωτιά μέχρι το τέλος, πανηγυρίζοντας τη νίκη. Επίσης, ήταν και ο πιο γρήγορος πιλότος στην πίστα, με 47''565'''. Πίσω του έγιναν μεγάλες μάχες μεταξύ του Boccolacci, του Maestranzi και του Δανού Niclas Nielsen (KOSMIC/Vortex), με νικητές τελικά τον Γάλλο και τον Δανό που τερμάτισαν στην 2η και 3η θέση αντίστοιχα.

Στην κατηγορία με το ελληνικό ενδιαφέρον, ο ''Κωνσταντίνος'' αρνήθηκε πεισματικά να εγκαταλείψει τον αγώνα από τον σοβαρό τραυματισμό του στο χέρι το Σάββατο, ήταν όμως εμφανώς επηρεασμένος και αγωνιζόμενος ουσιαστικά με το ένα χέρι στον Α' ημιτελικό δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τον τελικό, καταλαμβάνοντας την 30η θέση.
Μεγάλος νικητής της κατηγορίας ήταν ο Ρώσος, Robert Schwartzman (TONY KART/TM), εκκινώντας από την 4η θέση. Ο νεαρός Ρώσος, έκανε έναν πολύ ωραίο αγώνα και πήρε το προβάδισμα στα μέσα του αγώνα, μετά από μάχη με τον poleman, Άγγλο Enaam Ahmed (FA KART/Vortex), ο οποίος τελικά έπεσε στην 4η θέση στη συνέχεια. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε τελικά, ο Ρουμάνος Petru Florescu (TONY KART/Vortex), με τρίτο τον Ιταλό Alessio Lorandi (TONY KART/Parilla), που ήταν και ο ταχύτερος του τελικού με 48''402'''.Το μεγάλο φαβορί της κατηγορίας, ο Βρετανός Lando Norris (FA KART/Vortex), τερμάτισε μόλις στην 7η θέση.

Τέλος, για την κατηγορία 60 MINI, μετά από έναν αγώνα θρίλερ και τέσσερις πιλότους να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία, νικητής αναδείχθηκε ο Ιταλός Giuseppe Fusco (LENZO/Lke), που πήρε το προβάδισμα για μία και μοναδική φορά, στο καταλληλότερο σημείο, δηλαδή στον τελευταίο γύρο.
Πίσω του ακολούθησε ο συμπατριώτης του Marseglia Leonardo (TOP KART/Parilla), με τον Πολωνό Szyszko Maciej (KOSMIC/Lke) στην 3η θέση.
Ο ταχύτερος γύρος του αγώνα ανήκει στον Βέλγο Rasmus Lindh (IP KARTING/Parilla) με 54''640''', που τερμάτισε στην 5η θέση.