Μηχανοκίνητος Αθλητισμός - Οι πρωταθλητές του 2013

Μπορεί η Formula 1 να είναι η κορωνίδα του μηχανοκίνητου αθλητισμού, αλλά το ενδιαφέρον στα άλλα πρωταθλήματα είναι επίσης αρκετά υψηλό και το ενδιαφέρον μεγάλο!

Aυτοκίνητα τουρισμού

WTCC

To 2013 είχε μια μεγάλη μάχη, αλλά αυτή ήταν για την δεύτερη θέση. Αυτό γιατί στην πρώτη θέση βρισκόταν άνετα ο Yvan Muller, ο πλέον τέσσερις φορές πρωταθλητής του WTCC. Δεύτερος ο Gabriele Tarquini, νικητής στη μάχη με τους Nash, Huff, Chilton και μέχρι τα μέσα της χρονιάς τον Nykjaer που μετά έπεσε θύμα των pay drivers. Πρώτη στο πρωτάθλημα ομάδων η RML, με Chevrolet Cruze, ενώ στο κατασκευαστών πρώτη ήταν η Honda, με μόνο αντίπαλο τη Lada.

DTM

Σε μια χρονιά που ξεκίνησε με πολλούς υποψήφιους για τον τίτλο, συνεχίστηκε με Spengler και Rockenfeller να μονομαχούν και ολοκληρώθηκε με τον Rockenfeller να κατακτά άνετα τον τίτλο, το θέαμα ήταν μεγάλο. Μεγάλη ήταν και η μάχη για τον τίτλο των ομάδων με την ομάδα της Audi Sport Phoenix να κατακτά τον τίτλο, και την BMW κορυφαία κατασκευάστρια, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά μετά την επιστροφή της στο πρωτάθλημα.

V8 Supercars

Ένα από τα κορυφαία πρωταθλήματα του κόσμου εν έτει 2013, είναι από την Αυστραλία, αυτό των V8 Supercars. Οι μονομάχοι ήταν πολλοί, τέσσερις στον αριθμό, αλλά πρωταθλητής ξανά ο ίδιος. Ο Jamie Whincup ανήκει πλέον στους θρύλους των πιστών στην Αυστραλία κατακτώντας τον πέμπτο του τίτλο τα τελευταία 6 χρόνια, μπροστά από τον teammate του, Craig Lowndes! Η ομάδα του, Triple Eight Racing Engineering, με επίσημο όνομα Red Bull Racing Australia ήταν η καλύτερη ομάδα του 2013, σε μία χρονιά που είδαμε νέα αυτοκίνητα και τη Nissan με τη Mercedes στο πρωτάθλημα.

ΒTCC

Νέος πρωταθλητής στο Βρετανικό Πρωτάθλημα Τουρισμού, με τον Andrew Jordan να είναι πρώτος στο τέλος της χρονιάς, μπροστά από άλλους τέσσερις πρωταθλητές, τους Shedden, Plato, Neal και Turkington. Το πρωτάθλημα κρίθηκε στον τελευταίο αγώνα, με πολλά απρόοπτα, όπως έχει συνηθιστεί στο BTCC. Η Honda ήταν πρωταθλήτρια στο πρωτάθλημα κατασκευαστών, με την εργοστασιακή της ομάδα πρώτη στο ομάδων.

Αγώνες GT

FIA GT Series

Σε μια χρονιά που η άφιξη του Sebastien Loeb ανέβασε το ενδιαφέρον στα ύψη, οι Laurens Vanthoor και Stephane Ortelli βγήκαν πρωταθλητές, οδηγώντας ένα Audi R8 LMS Ultra. O Loeb μαζί με τον Alvaro Parente έκαναν καλές εμφανίσεις, κατακτώντας την τέταρτη θέση στο πρωτάθλημα. Porsche Supercup Συναρπαστικό το 2013 για το Porsche Supercup, αλλά δυστυχώς το θανατηφόρο ατύχημα του Sean Edwards αμαύρωσε τη σεζόν. Ο 26χρονος Βρετανός ήταν πρωτοπόρος, με δύο αγώνες να απομένουν, στη Yas Marina. Το άσχημο αυτό γεγονός εκμεταλλεύτηκε ο Nicki Thiim που πήρε το πρωτάθλημα, αφιερώνοντάς το στον Edwards.

Διαβάστε την συνέχεια της ανασκόπησης της χρονιάς που έφυγε για τα μηχανοκίνητα αθλήματα στο f1grip.gr