Βρετανική υπόθεση το Rotax Winter Cup 2014

Σε βρετανική υπόθεση εξελίχθηκε το φετινό Rotax Winter Cup στο Campillos της Ισπανίας, με δύο από τις τέσσερις κατηγορίες να καταλήγουν σε βρετανικά χέρια, αλλά και πολύ ισχυρή παρουσία στα βάθρα.

Ο Sean Babington (Tony Kart), απόλυτος πρωταγωνιστής στα DD2 και ο συμπατριώτης του Reilly Joseph (Tony Kart), νικητής στην κατηγορία Senior, έδωσαν το στίγμα της βρετανικής κυριαρχίας στον πρώτο επίσημο διεθνή αγώνα για το 2014!

Υπό δύσκολες καιρικές συνθήκες, μέχρι και τα Σαββατιάτικα προκριματικά, διεξήχθη ο αγώνας του Rotax Winter Cup στην Ισπανία, το περασμένο Σαββατοκύριακο. Πολύ βροχή και ισχυροί άνεμοι δυσκόλεψαν στο έπακρο τις προσπάθειες των πιλότων καθ' όλη τη διάρκεια της εβδομάδας, δίνοντας έτσι και ένα μικρό προβάδισμα στους πιλότους βόρειων χωρών, που είναι σαφέστατα πιο συνηθισμένοι σε τέτοιες συνθήκες. Ευτυχώς τα πράγματα ήταν εμφανώς καλύτερα την Κυριακή και οι τελικοί έγιναν υπό στεγνές συνθήκες.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Στην μεγάλη κατηγορία των DD2, ο Άγγλος Sean Babigton, ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος, καθώς κέρδισε την Pole position κάνοντας πρώτο χρόνο, τα προκριματικά σκέλη, τον ημιτελικό και φυσικά τον τελικό, χωρίς μάλιστα να δεχτεί κάποια ιδιαίτερη πίεση.

Ο μόνος οδηγός που έδειξε διάθεση να αμφισβητήσει τον Βρετανό, ήταν ο Βέλγος Xen de Ruwe της ART GP, ο οποίος έκανε δεύτερο χρόνο στις κατατακτήριες, ήταν δεύτερος στα προκριματικά και τον ημιτελικό, όμως στον τελικό ήταν άτυχος αφού είχε σύγκρουση στον πρώτο γύρο και έμεινε αρκετά πίσω.

Την δεύτερη θέση πίσω από τον Babington, κατέκτησε ο Γάλλος Anthony Abbasse (Sodi Kart), ενώ την τρίτη θέση πήρε ο Σουηδός Andreas Backman (Tony Kart). Τον ταχύτερο χρόνο στον τελικό κατέγραψε ο Δανός Michael E. Christiansen (Tony Kart), με 1'03''497'''.

Στην κλάση των DD2 Master που διεξήχθη συμπτυγμένη με την DD2 λόγω λίγων συμμετοχών, την νίκη πήρε ο Γάλλος Berteaux Guillaume με Birel, o οποίος τερμάτισε στην 11η θέση της γενικής κατάταξης των δύο κατηγοριών.

Τις άλλες δύο θέσεις του βάθρου πίσω από τον Γάλλο, πήραν δύο Βρετανοί. Ο λόγος, για τον poleman της κλάσης, Lambert Florent με Tony Kart, που πήρε την 2η θέση και για τον Martin Pierce με Praga, που ήρθε τρίτος.

Η νίκη και το τρόπαιο όμως δεν ήρθαν τόσο εύκολα για τον Γάλλο, καθώς χρειάστηκε να ξεπεράσει τα εμπόδια τόσο του Lambert, o οποίος προηγούνταν μετά τον ημιτελικό όσο και αυτό του Φιλανδού Mikko Laine (Tony Kart), ο οποίος προηγούνταν μετά τα προκριματικά. Ο Berteaux έκανε και τον ταχύτερο γύρο στον τελικό με 1'04''213'''.

Στην κατηγορία των Senior Max, ο Άγγλος Reilly Joseph με Tony Kart, επιβεβαίωσε την κυριαρχία των Βρετανών, χρειάστηκε όμως να δώσει μεγάλη μάχη με τον Κινέζο συναθλητή του Zhou Guan Zu, επίσης με Tony Kart.

O Joseph έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του, καθώς πήρε την Pole position της κατηγορίας, βρέθηκε μπροστά μετά την διαδικασία των προκριματικών, είδε όμως την πλάτη του teammate του Guan Zu, μετά τον ημιτελικό. Στον τελικό όμως και μετά από μια πολύ δυνατή μεταξύ τους μονομαχία, νικητής αναδείχθηκε ο Βρετανός, με τον Κινέζο στην δεύτερη θέση και την νεαρή Σουηδή Jessica Backman, να διατηρεί την τρίτη θέση που είχε από τον ημιτελικό και να ανεβαίνει τελικά στο βάθρο.

Τον ταχύτερο γύρο στον τελικό των Senior Max, πέτυχε ο Γερμανός Philip Hamprecht (Tony Kart), δεν τον βοήθησε ιδιαίτερα όμως εφ' όσον τερμάτισε μόλις 28ος.

Τέλος, για την κατηγορία των Junior Max, μεγάλος νικητής ήταν ο Εσθονός Juri Vips με Tony Kart, μετά από μια σπουδαία εμφάνιση στον τελικό. Ο Vips ήταν πάντα στις μπροστινές θέσεις όμως χρειάστηκε μια υπερπροσπάθεια στον τελικό, αφού τερμάτισε μόλις 6ος στον ημιτελικό.

Πίσω από τον νεαρό Εσθονό τερμάτισε ο Βέλγος Verschoor Richard με FA Kart, που ήταν και το φαβορί για την νίκη αφού προηγούνταν τόσο στα προκριματικά όσο και στον ημιτελικό. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Αμερικανός Darren Keane με Tony Kart, ενώ στην τέταρτη θέση βρέθηκε ο poleman της κατηγορίας, ο Αυστριακός Preining Thomas, που ήταν ξανά ταχύτερος όλων και στον τελικό με χρόνο 1'06''015.

Επιμέλεια: Γιάννης Γκρίλλας