Πολύ καλοί οι τρεις Έλληνες στο ιταλικό Academy Championkart

Με εξαιρετικό τρόπο ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στο ιταλικό πρωτάθλημα του Academy Championkart οι Έλληνες πιλότοι Δημητρίου Τιμόθεος, Δημητρίου Νικόλαος και Μπαλοδήμος Νικόλαος!

Στην πίστα Castelletto di Branduzzo στην Ιταλία ολοκληρώθηκε σήμερα Κυριακή 9/3, ο 1ος αγώνας του ενιαίου πρωταθλήματος καρτ Academy Championkart, στον οποίο έλαβαν μέρος οι τρεις νεαροί Έλληνες πιλότοι, Δημητρίου Τιμόθεος και Νικόλαος και ο Μπαλοδήμος Νικόλαος.

Ο Μπαλοδήμος μαζί με τον Τιμόθεο Δημητρίου έλαβαν μέρος στην κατηγορία Mini Academy, ενώ ο Νικόλας Δημητρίου έλαβε μέρος στην κατηγορία Academy.

Στην κατηγορία Mini, ο Μπαλοδήμος, ήταν εξαιρετικός και βρέθηκε μια ανάσα από το βάθρο, καθώς τερμάτισε 4ος στον τελικό, αφού προηγουμένως είχε τερματίσει στην 6η θέση στον ημιτελικό και παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε από την 11η θέση μετά τις κατατακτήριες.

Πολύ καλός ήταν και από την πλευρά του ο Τιμόθεος, που ξεκίνησε από πιο μπροστά (8η θέση) στον ημιτελικό αλλά τερμάτισε 12ος και στη συνέχεια ήταν 13ος στον τελικό, κάνοντας όμως, πολύ καλή προσπάθεια.
Έτσι, ο Μπαλοδήμος βρίσκεται τώρα 3ος στην βαθμολογία πρωταθλήματος της κατηγορίας και ο Τιμ. Δημητρίου 14ος.

Στην κατηγορία Academy, ο Νικόλας Δημητρίου πέτυχε στις κατατακτήριες δοκιμές τον 15ο χρόνο, όμως, στον ημιτελικό δεν κατάφερε να βαθμολογηθεί, καθώς τερμάτισε 12ος. Στον τελικό κατάφερε να κρατηθεί στην 14η θέση, παίρνοντας 2 βαθμούς, με αποτέλεσμα να βρίσκεται τώρα στην 16η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

Και οι τρεις νεαροί πιλότοι που ανήκουν στο δυναμικό της Speed Force Racing Team, έτρεξαν υπό την επίβλεψη του αρχιμηχανικού τους Τάσου Τσερανίδη και την βοήθεια της ιταλικής ομάδας SpeedyKart, αποκομίζοντας σπουδαίες εμπειρίες από τον αγώνα εν όψη της συνέχειας της αγωνιστικής σεζόν.

Επιμέλεια: Γιάννης Γκρίλλας