Η ελληνική παρουσία και τα αποτελέσματα του Champions Cup στη La Conca

Όλοι οι νικητές και η ελληνική παρουσία του Θάνου Χούρλια στον 1ο γύρο του WSK Champions Cup στην πίστα της La Conca!

Με σύμμαχο τον καλό καιρό, ολοκληρώθηκαν οι προσπάθειες των οδηγών χθες Κυριακή 2/3 στους τελικούς του 1ου αγώνα για το WSK Champions Cup 2014. Ο Βρετανός Ben Hanley (ART GP/TM) νικητής στα εξατάχυτα ΚΖ, ο Ιταλός Alessio Lorandi (Tony Kart/TM) στα KF, o επίσης Βρετανός Ahmed Enaam (FA Kart/Vortex) στα Junior και ο Ιταλός Giuseppe Fusco (Lenzo/LKE) στα ΜΙΝΙ, ήταν οι πιλότοι που ξεχώρισαν αυτό το Σαββατοκύριακο στην Ιταλία.

Από ελληνικής πλευράς, ο νεαρός Θάνος Χούρλιας έκανε αν μη τι άλλο μια πολύ αξιοπρεπή και ελπιδοφόρα, για την συνέχεια προσπάθεια, κατακτώντας την 6η θέση του γκρουπ του στον ημιτελικό και με καλή παρουσία στον μεγάλο τελικό της κατηγορίας ΜΙΝΙ 60, όπου πλασαρίστηκε στην 18η θέση!
Ας ξεκινήσουμε, όμως, από την πιο δημοφιλή κατηγορία των εξατάχυτων ΚΖ, όπου ο Βρετανός Ben Hanley πήρε μια σπουδαία νίκη. Ο Hanley εκκίνησε από την 2η σειρά και μέχρι τον 15ο γύρο βρίσκονταν πίσω. Στη συνέχεια όμως με μια καταπληκτική προσπέραση στον πρωτοπόρο από τον ημιτελικό Jonathan Thonon (Praga/Parilla), βρέθηκε μπροστά και παρά την πίεση από τον Flavio Camponeschi (Tony Kart/TM) μέχρι το τέλος, είδε πρώτος την καρό σημαία.
Στην τρίτη θέση πίσω από τον Camponeschi τερμάτισε ο συμπατριώτης του Riccardo Negro (Top Kart/TM), ενώ ο εξαιρετικός Thonon που βρέθηκε πολύ κοντά στη νίκη τερμάτισε μόλις 29ος, λόγω προβλήματος στο τέλος. Τον ταχύτερο χρόνο του τελικού έγραψε ο Davide Fore (CRG/TM) με 46,622.

Έντονο ανταγωνισμό είχαμε και στα αυτόματα KF, μέχρι τον τελικό όμως, καθώς εκεί ο Ιταλός Alessio Lorandi πήρε μια εύκολη νίκη με μεγάλη απόσταση από τους διώκτες του. Ο Lorandi είχε κερδίσει την παρουσία του στην πρώτη σειρά της εκκίνησης χάρις την επικράτησή του στον Β' ημιτελικό και στον τελικό ξέφυγε σχετικά νωρίς. Πίσω του όμως οι μάχες μεταξύ των πιλότων έδιναν και έπαιρναν, με τον Πολωνό Karol Basz (Tony Kart/TM) να κερδίζει στα σημεία την 2η θέση από τον πολύ καλό Δανό Nicklas Nielsen (Kosmic/Vortex).

Μέχρι την 10η θέση πάντως, οι μάχες ήταν συγκλονιστηκές μέχρι το πέσιμο της καρό σημαίας. Ταχύτερος οδηγός του τελικού ήταν ο Βρετανός Callum Illot (Zanardi/Parilla) με χρόνο 47,422.

Στην κατηγορία των Junior (KF3), ο Ahmed Ennam, έδειξε για άλλη μια φορά φέτος ότι σε αυτές τις ηλικίες οι Βρετανοί κάνουν εξαιρετική δουλειά. Μετά την νίκη του στο Β γκρουπ του ημιτελικού, βρέθηκε στην πρώτη σειρά εκκίνησης πλάι με τον γιο του Michael Schumacher, Mick Junior (Tony Kart/Vortex), που είχε κερδίσει στο Α' γκρουπ.

Ο Ennam πήρε από νωρίς κεφάλι στον τελικό και δεν ένιωσε ιδιαίτερη απειλή μέχρι το τέλος. Στην 2η θέση τερμάτισε ο συμπατριώτης του Daniel Ticktum (Zanardi/Parilla) επιβεβαιώνοντας την Αγγλική κυριαρχία στην κατηγορία, ενώ την τρίτη θέση πήρε ο Ρώσος Maslov Matvey (Tony Kart/Vortex), με τον Mick Junior να μένει τελικά 5ος πίσω και από τον Max Fewtrell (FA Kart/Vortex), ο οποίος ήταν και ο πιο γρήγορος στον τελικό με χρόνο 47,644.

Τέλος, στην κατηγορία ΜΙΝΙ 60 πέραν της παρουσίας του Χούρλια, είχαμε την κυριαρχία του Ιταλού Giuseppe Fusco, καθ' όλη την διάρκεια του διημέρου. Ο νεαρός πιλότος πήρε την Pole position, τον ημιτελικό του γκρουπ του και τον μεγάλο τελικό χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα. Την 2η θέση κατέκτησε ο Ισπανός David Vidales (FA Kart/LKE), ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο έτερος νικητής του ημιτελικού, ο Ρώσος Dimitri Bogdanov (Tony Kart/LKE). Ταχύτερος στον τελικό ήταν ο Ιταλός Luigi Collucio (Top Kart/LKE) με 55,077.

Επιμέλεια: Γιάννης Γκρίλλας