Τα αποτελέσματα του WSK Super Master Series στο Castelletto

Με 201 συμμετοχές από 29 χώρες και δυστυχώς καμία συμμετοχή από την Ελλάδα, συνεχίστηκε το περασμένο Σαββατοκύριακο, το WSK Super Master Series στο Castelletto di Branduzo της Ιταλίας.

Όλα τα μεγάλα ονόματα του παγκόσμιου καρτ έδωσαν δυναμικά το παρόν, ο καλός ανοιξιάτικος καιρός επέτρεψε στους πιλότους να δείξουν τις δυνατότητές τους, καθώς είχαμε πολλές εκπληκτικές μάχες, ενώ έγιναν και πολλές εκπλήξεις σε όλες τις κατηγορίες.

Στην κορυφαία κατηγορία των εξατάχυτων καρτ ΚΖ2, νικητής αναδείχθηκε ο Ιταλός Marco Ardigo με TonyKart/Vortex, δείχνοντας ξανά ότι φέτος δεν έχει αντίπαλο στην κατηγορία. Ο Ιταλός, που είχε κερδίσει και στον έναν από τους δύο ημιτελικούς, μπήκε πολύ δυνατά στον τελικό, παίρνοντας από την αρχή τα ηνία του αγώνα, μπροστά από τον Γάλλο Arnaud Kozlinski με Intrepid/TM και τον Ολλανδό Lammers Bas με Formula K/Parilla.

Από την πρώτη θέση οδήγησε την κούρσα μέχρι το πέσιμο της καρό σημαίας, χτίζοντας συνεχώς διαφορά από τους διώκτες του, ενώ πίσω οι μάχες ανάμεσα στους κορυφαίους πιλότους έδιναν και έπαιρναν. Στο τέλος, την δεύτερη θέση πίσω από τον Ardigo, πήρε ο Lammers, ο ταχύτερος οδηγός του τελικού με 47,799, ενώ την τρίτη θέση πήρε ο Ιταλός Paolo de Conto με Birel/TM, μετά από απίστευτες μάχες με τους Kozlinski, Hanley και Dreezen. Δείγμα του απίστευτου ανταγωνισμού της ΚΖ2, είναι ότι ο έμπειρος πολυπρωταθλητής Davide Fore (CRG/TM) τερμάτισε μόλις 11ος!

Στα αυτόματα της KF, όπου επίσης συμμετείχαν οι καλύτεροι πιλότοι της κατηγορίας και παραδοσιακά γίνονται επικές μάχες, νικητής αναδείχθηκε ο Ινδός Jehan Daruvala με FA Kart/Vortex. Ο νεαρός Ινδός εκμεταλλεύτηκε την επεισοδιακή εκκίνηση και τις απώλειες των κύριων ανταγωνιστών του Lorandi, Norris, Illott και Mazepin και μπήκε επικεφαλής του αγώνα μέχρι το τέλος.

Πίσω από τον Daruvala, ο Γάλλος Gabriel Aubry με TonyKart/Vortex έπιασε έναν εκπληκτικό ρυθμό με συνεχόμενα ταχύτερα περάσματα και βρέθηκε μπροστά από τον teammate του Πολωνό Karol Basz (TonyKart/Vortex), κάνοντας έτσι το 2-3 στο βάθρο για την εργοστασιακή ομάδα της TonyKart. Ταχύτερος πιλότος στον τελικό ήταν ο Βρετανός Callum Illott (Zanardi/Parilla) με χρόνο 48,003 στην προσπάθειά του να επανακάμψει από τις πιο πίσω θέσεις, ενώ ο poleman της κατηγορίας Lando Norris με (FA Kart/Vortex) τερμάτισε μόλις 12ος.

Στα KF Junior η μεγάλη έκπληξη μας ήρθε από τον πιλότο από τον Ισημερινό(!) Mauricio Baiz με Exprit/Vortex!

Ο νεαρός Baiz είχε δείξει τις προθέσεις του καθ' όλη τη διάρκεια του τριημέρου στο Castelletto, καθώς είχε κερδίσει την pole position στις κατατακτήριες της παρασκευής, ήταν τέταρτος μετά τα προκριματικά του Σαββάτου, ενώ είχε κερδίσει και τον Β' ημιτελικό την Κυριακή. Στον τελικό, μετά από ένα εκπληκτικό ξεκίνημα, αύξανε συνεχώς την διαφορά από τους υπόλοιπους, θριαμβευτικά την 1η θέση! Πίσω του στη 2η θέση τερμάτισε ο γιος του Michael Schumacher, Mick "Junior" με TonyKart/Vortex, ο οποίος έδωσε μεγάλο αγώνα με τον 3ο, τον Ιταλό Leonardo Lorandi επίσης TonyKart/Vortex. Τον ταχύτερο χρόνο στον τελικό έγραψε ο Γερμανός David Beckmann (TonyKart/Vortex) με 49,088.

Τέλος, στα ΜΙΝΙ60, ο Abdul Gafar Muizzudin από την Μαλαισία με Hero/LKE, έγραψε μια ακόμα νίκη στο ενεργητικό του.

O Muizzudin ήταν πολύ δυνατός όλες τις μέρες του αγώνα, κατακτώντας την pole position στις κατατακτήριες, ενώ προηγούνταν στην κατάταξη και μετά το πέρας των προκριματικών. Στον ημιτελικό ωστόσο, έχασε λίγο έδαφος τερματίζοντας τρίτος στο γκρουπ του, ενώ στον τελικό χρειάστηκε την βοήθεια της θεάς τύχης για να επικρατήσει, αφού οι δύο πιλότοι που προπορεύονταν μέχρι τον τελευταίο γύρο, ο Καναδός Antonio Serravalle (TonyKart/LKE) και ο Ιταλός Hauger Dennis (Hero/LKE), συγκρούστηκαν μεταξύ τους, δωρίζοντας ουσιαστικά την νίκη στον πιλότο από την Μαλαισία. Το βάθρο τελικά συμπλήρωσαν ο Ουκρανός Mizevych Makar (TonyKart/LKE) στην 2η και ο Ιταλός Christian Cobellini (TonyKart/Parilla) στην 3η θέση αντίστοιχα. Ταχύτερος του τελικού της MINI60 ήταν ο "άτυχος" Serravalle με χρόνο 55,813!

Όσον αφορά την γενική κατάταξη του πρωταθλήματος, μετά τους 2 πρώτους γύρους, προηγούνται οι: Marco Ardigo στην ΚΖ2, Karol Basz στην KF, Mauricio Baiz στην Junior και ο Mizevych Makar στην ΜΙΝΙ60.

Όλα θα κριθούν στον επόμενο και τελευταίο αγώνα της σειράς WSK Super Master Series, που θα γίνει στην La Conca στις 24 Απριλίου, με τις διαφορές σε όλες τις κατηγορίες να είναι πολύ μικρές.

Επιμέλεια: Γιάννης Γκρίλλας