WSK Super Master Series: Οι θριαμβευτές και τα αποτελέσματα του 3ου αγώνα στην La Conca

Πάντα απρόβλεπτο και άκρως συναρπαστικό, ένα ακόμα WSK Super Master Series, ολοκληρώθηκε το περασμένο Σαββατοκύριακο στην πίστα της La Conca, αναδεικνύοντας και τους πρωταθλητές της σειράς!

Με 200 συμμετοχές και την ελληνική παρουσία του Σωτηρόπουλου Φώτη στην απαιτητική κατηγορία KF Junior, έλαβε χώρα το περασμένο Σαββατοκύριακο, ο τρίτος και τελευταίος φετινός γύρος της σειράς WSK Super Master Series στην πίστα του Muro Leccesse, International Circuit La Conca.

Μεγάλος νικητής και πρωταθλητής για το 2014 στα 6τάχυτα καρτ της ΚΖ2, αναδείχθηκε ο Ιταλός Marco Ardigo με TonyKart/Vortex, επιβεβαιώνοντας με τον πλέον εμφατικό τρόπο, ότι φέτος βρίσκεται σε καταπληκτική κατάσταση.

Ο Ardigo έπαιξε τέλεια το παιχνίδι της στρατηγικής, αφού άφησε τον Βέλγο Jonathan Thonon (Praga/Parilla), να κυριαρχήσει από τις κατατακτήριες δοκιμές, τα προκριματικά μέχρι και τον ημιτελικό, παρακολουθώντας από απόσταση αναπνοής. Στον τελικό όμως, έκανε την κίνησή του στην εκκίνηση, πέρασε μπροστά και οδήγησε μέχρι το τέλος την κούρσα, χωρίς ιδιαίτερη πίεση, για την 2η συνεχόμενη νίκη του και τον τίτλο.

Ο Thonon από την πλευρά του έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να κερδίσει τον τίτλο, όμως, μετά την 2η θέση του Ardigo στον ημιτελικό οι ελπίδες του για τίτλο είχαν εξανεμιστεί και ο Βέλγος συμβιβάστηκε με την 2η θέση του πρωταθλήματος. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου, ανέβηκε ο αειθαλής (40+ ετών πλέον) Davide Fore (CRG/TM), μετά από μεγάλη εμφάνιση στον τελικό.

Μία από τα ίδια και στην κατηγορία των αυτόματων καρτ KF, όπου ο Βρετανός Calum Illott με Zanardi/Parilla, πήρε μια σπουδαία νίκη και στέφθηκε πρωταθλητής. Ο Illott έδειξε της προθέσεις του από την Παρασκευή κατακτώντας την Pole position, όμως στα προκριματικά αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες (9ος συνολικά). Στον ημιτελικό, βρήκε ξανά τον ρυθμό του κέρδισε και ξεκίνησε τον τελικό από την πρώτη σειρά, γεγονός που του επέτρεψε να φτάσει άνετα στην νίκη.

Σε μια κατηγορία όπου στο κόλπο του τίτλου πριν τον αγώνα, ήταν 6-7 πιλότοι, την 2η θέση κατέκτησε ο Ιταλός Felice Tiene (CRG/TM) και την τρίτη ο Φινλανδός-έκπληξη, που ακούει στο όνομα Niko Kari (TonyKart/Vortex). Τα υπόλοιπα φαβορί για τον τίτλο, πάντως, αντιμετώπισαν αρκετές δυσκολίες, πράγμα που εκμεταλεύτηκε στο έπακρο ο Illott.

Στην κατηγορία των Junior, όπου αγωνίστηκε και ο Έλληνας Φώτης Σωτηρόπουλος, o Βρετανός Ahmed Enaam με FA Kart/Vortex, χρειαζόταν μόνο νίκες σε ημιτελικό και τελικό για να στεφθεί πρωταθλητής και τελικά τα κατάφερε, αφήνοντας τον συμπατριώτη του και μεγάλο του αντίπαλο Daniel Ticktum (Zanardi/Parilla) μόλις 9ο στον αγώνα και 2ο στην τελική βαθμολογία.

Ο Enaam ήταν ο νικητής και στις κατατακτήριες δοκιμές, ενώ μετά τα προκριματικά προηγούνταν ο Γερμανός David Beckmann (TonyKart/Vortex). Τρομερή εμφάνιση και 2η θέση στο βάθρο για τονPull James (TonyKart/Vortex) από την Σιγκαπούρη, ενώ τρίτος ο πάντα δυνατός Ρώσος Vartanyan Alexander (TonyKart/Vortex). Αξίζει να σημειώσουμε ότι ταχύτερος πιλότος του τελικού ήταν ο υιός Schumacher, Mick Junior (TonyKart/Vortex), που δείχνει να βαδίζει σε καλό δρόμο.

Όσον αφορά τον νεαρό Σωτηρόπουλο, που πήρε μέρος για πρώτη φορά σε αγώνα του WSK με Top Kart/TM, είχε μια πολύ αξιοπρεπή παρουσία. Παρά το γεγονός ότι είχε τον 69o χρόνο στις κατατακτήριες, στα 4 προκριματικά σκέλη ανέκαμψε, τερματίζοντας διαδοχικά 24ος, 24ος, 20ος και 22ος. Στον Α ημιτελικό κατέλαβε την 29η θέση και μοιραία δεν πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της κατηγορίας.

Τέλος, στην κατηγορία ΜΙΝΙ60, o Ιταλός πρωταθλητής Abrusci Nicola (TonyKart/LKE) επικράτησε κατά κράτος των αντιπάλων του για τον τίτλο, στον τελικό και έτσι αναδείχθηκε σε πρωταθλητής. Ο συμπατριώτης του Giuseppe Fusco (Lenzokart/LKE) και ο Μαλαίσιος Abdul Gafar Muizzudin (Hero/LKE), περιορίστηκαν στην 2η και 3η θέση αντίστοιχα, βλέποντας τον τίτλο να πηγαίνει σε άλλα χέρια. Μεγάλος άτυχος του αγώνα ο Καναδός Antonio Seravalle (TonyKart/LKE), ο οποίος κυριαρχούσε από τις κατατακτήριες μέχρι και τον ημιτελικό, ενώ στον τελικό τερμάτισε μόλις 28ος.

Επιμέλεια: Γκρίλλας Γιάννης