Τα αποτελέσματα του Europa X30 Challenge στο Marienbourg

Διαβάστε τους νικητές του αγώνα για το φετινό X30 Europa Challenge, που διεξήχθη το περασμένο Σαββατοκύριακο στο Mariembourg του Βελγίου για τρίτη χρονιά!

Με πάνω από 100 συμμετοχές στις κατηγορίες Junior, Senior, Master και Shifter, διεξήχθη το Σαββατοκύριακο του Πάσχα, η τρίτη έκδοση του Europa X30 Challenge στην βελγική πίστα του Mariembourg. Συνολικά εκπροσωπήθηκαν 14 χώρες, με την Γαλλία και το Βέλγιο να έχουν τους περισσότερους εκπροσώπους, όπως αναμενόταν.

Μεγάλος νικητής της κατηγορίας X30 Senior, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά μάλιστα, ήταν ο Γάλλος, Vincent Fraisse (Sodi). Ο Fraisse είχε μια δύσκολη επικράτηση, ενώ χρειάστηκε και την τύχη, προκειμένου να φτάσει στην μεγάλη αυτή επιτυχία, βγαίνοντας δεύτερος στο Race1 και στο Race2, συγκέντρωσε τους περισσότερους βαθμούς και έτσι ανέβηκε στο 1ο σκαλί του βάθρου. Δεύτερος ήρθε ο Βέλγος Romain De Leval (LH), που ήταν και ο ταχύτερος πιλότος στα δύο σκέλη, ενώ τρίτος, ο επίσης Γάλλος François Bécamel (Kosmic), παρά την νίκη του στο Race1.

Στην κατηγορία των X30 Junior, είχαμε την επιβλητική νίκη του Βέλγου Anthony Lambert (Kosmic), ο οποίος έδειξε ότι δεν νίκησε τυχαία στο βελγικό πρωτάθλημα, λίγες εβδομάδες νωρίτερα. Ο νεαρός πιλότος δεν έχασε την πρωτοπορία σε κανένα σημείο και σε κανένα αγωνιστικό σκέλος από τα προκριματικά και έπειτα, κατακτώντας πανάξια τον τίτλο. Το ένα-δύο για το Βέλγιο στην κατηγορία αυτή, έκανε ο Maxime Drion (Sodi), που κατάφερε να βρεθεί μπροστά από τον Γάλλο Julien Andlauer (OK1), μετά από μια πολύ ενδιαφέρουσα μάχη.

Από την κατηγορία των Junior προέκυψε και η νικήτρια για την καλύτερη γυναικεία παρουσία του αγώνα. Ο λόγος για την νεαρή Michelle Halder (Wild Kart), η οποία κέρδισε στα σημεία την Γαλλίδα Ingrid Girard, από την κατηγορία Senior.

Για την κατηγορία των X30 Master, ο Βέλγος Sébastien Bielande (Kosmic), πήρε μια σπουδαία εντός έδρας νίκη, απέναντι στον πολύ καλό Βρετανό Chris Trott (Tony Kart). Στην τρίτη θέση ακόμη ένας Βέλγος πιλότος ο Nicolas Bervoets (Kosmic).

Τέλος, στα εξατάχυτα της X30 Shifter, την μεγάλη έκπληξη έκανε ο 15χρονος Γάλλος Amaury Bonduel (Art GP), που συμμετείχε στον πρώτο του μεγάλο αγώνα εξατάχυτων καρτ, ενώ μόλις πέρσι είχε βρεθεί μια ανάσα από την νίκη στην κατηγορία Junior του IAME International Final. Πολύ ταλέντο δείχνει να έχει ο νεαρός Γάλλος, που καθ' όλη την διάρκεια του Σαββατοκύριακου ήταν στην κορυφή της κατηγορίας. Πίσω του βρέθηκε ο Βέλγος Charles Kenny (Merlin), ενώ στην τρίτη θέση του βάθρου ανέβηκε ο πρώην νικητής στα GP2 και FIA GT1 World Championship, ο έμπειρος Μονεγάσκος Clivio Piccione.

Επιμέλεια: Γιάννης Γκρίλλας