Θεαματικός ο 1ος γύρος του Ιταλικού Πρωταθλήματος Καρτ στην La Conca

Ο πρώτος αγώνας του φετινού Ιταλικού Πρωταθλήματος Καρτ ACI-CSAI, έλαβε χώρα το περασμένο Σαββατοκύριακο (24-25/5) στην πίστα της La Conca του Muro Leccese, με τους κορυφαίους πιλότους της Ιταλίας και όχι μόνο, να παίρνουν μέρος και να προσφέρουν ένα φοβερά θεαματικό αγώνα.

Οι πιλότοι που κατάφεραν να ξεχωρίσουν στις επικές μάχες του πρώτου φετινού αγώνα του πρωταθλήματος στην Ιταλία, ήταν οι Camplese (Maranello/TM) και Zanchetta (Maranello/TM) στα εξατάχυτα, ο Marco Maestranzi (Top Kart/TM) που κυριάρχησε στην KF2, οι Garofano (TonyKart/LKE) και Mosca (Birel/TM) που κέρδισαν στην KF3 και οι μικροί Hauger (CRG/LKE) και Skeed (Top Kart/Parilla) που μοιράστηκαν την ΜΙΝΙ.

Συνολικά έλαβαν μέρος 140 πιλότοι από 13 διαφορετικές χώρες, με την Ιταλία να έχει φυσικά την πλειοψηφία, αλλά την Ρωσία, την Ισπανία, την Σουηδία, την Ελβετία, το Βέλγιο, την Γαλλία, την Τσεχία, την Βραζιλία, τις ΗΠΑ, την Βενεζουέλα, τον Καναδά και την Ινδονησία (!), να έχουν τους δικούς τους εκπροσώπους! Οι κορυφαίες ιδιωτικές και εργοστασιακές ομάδες έδωσαν, όπως αναμενόταν, το παρόν.

Εξαιρετικός αριθμός συμμετοχών στα εξατάχυτα, όπου στην πίστα βρέθηκαν 51 καρτ, ενώ και στα ΜΙΝΙ οι 52 συμμετοχές έδωσαν μεγάλο ενδιαφέρον στην εξέλιξη του αγώνα. Στην KF2 14 πιλότοι κατάφεραν να δώσουν το παρόν, ενώ και στα Junior της KF3 οι συμμετοχές δεν ήταν παραπάνω από 24. Οι αριθμοί αυτοί αναμένεται να αυξηθούν σημαντικά στους επόμενους αγώνες, που το πρωτάθλημα θα μεταφερθεί στην κεντρική και βόρεια Ιταλία.

Στα εξατάχυτα της ΚΖ2 οι teammates της Maranello Kart, Lorenzo Camplese και Marco Zanchetta, κυριάρχησαν απόλυτα στον αγώνα, με τον Camplese μάλιστα, να είναι και ο Poleman της κατηγορίας. Ο Camplese πήρε τον 1ο τελικό μετά από φοβερές μάχες με τον Zanchetta, ο οποίος απάντησε στον 2ο τελικό παίρνοντας την καρό σημαία και μαζί την πρώτη θέση στο βάθρο. Ο Camplese ήταν δεύτερος και τρίτος τελικά ανέβηκε στο βάθρο ο Alessandro Giulietti με Intrepid-TM.

Στα αυτόματα KF2, ο πιλότος από το Trento, Marco Maestranzi κυριάρχησε καθ' όλη τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου, κερδίζοντας τις κατατακτήριες, τους δύο προκριματικούς και τους δύο τελικούς! Στο βάθρο των νικητών ανέβηκε επίσης ο Andrea Moretti (Exprit-TM), ενώ τρίτος ήταν ο Stefano Villa Zanotti (Tony Kart-Vortex), μετά την απόφαση των αγωνοδικών να τιμωρήσουν με ποινή 3 δευτερολέπτων τον Antonio Romanucci (Tony Kart-TM).

Για την κατηγορία των Junior, από μία νίκη πανηγύρισαν ο Remigio Garofano, που ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο πρώτο κομμάτι του διημέρου και του πρώτου τελικού και ο Tommaso Mosca που κέρδισε την καρό σημαία και την πρώτη θέση στο βάθρο στον δεύτερο τελικό. Ο Garofano ανέβηκε δεύτερος στο βάθρο και το πόντιουμ συμπληρώθηκε από τον Davide Lombardo με Exprit-Vortex.

Στην ΜΙΝΙ 60 έγιναν πολλές και σκληρές μάχες, που ανέδειξαν νικητή στον πρώτο τελικό τον νεαρό Νορβηγό Dennis Hauger. Στον δεύτερο τελικό, όπου υπήρξε διακοπή λόγω μιας ξαφνικής καταιγίδας στον 4ο γύρο, την νίκη πήρε ο Skeed, αφήνοντας δεύτερο τον εξαιρετικό Hauger και τρίτο τον Μαλαισιανό Muizzuddin Mussyaffa Abdul.

Τέλος αξίζει να αναφέρουμε ότι ο αγώνας και κομμάτια αυτού, μεταδόθηκαν και θα μεταδοθούν και τις επόμενες μέρες από συνολικά 65 εθνικά τηλεοπτικά δίκτυα, όπως τα RAI Sport2, Nuvolari, Auto Moto TV, San Marino RTV, Dinamica Channel και άλλα.

Επιμέλεια: Γιάννης Γκρίλλας