1ος Αγώνας Rotax Max Challenge 2014 - Δελτίο Τύπου

Με μεγάλη επιτυχία, διεξήχθη, εχθές, Κυριακή 11 Μαϊου, στην πίστα Kartodromo του Αγ.Στεφάνου, ο 1ος Αγώνας Rotax Max Challenge 2014.

Η παρουσία των 52 συμμετεχόντων οδηγών, εντός πίστας, ήταν εξαιρετική, προσφέροντας στους θεατές έναν, αναμφισβήτητα, πολύ ενδιαφέρον αγώνα, προβάλλοντας, έτσι, μια πολύ καλή οδιγική συμπεριφορά, σε όλες τις κατηγορίες, Micro, Junior, Senior Max και DD2.

Στην κατηγορία Micro, πρώτος τερμάτισε ο Γιάννης Λάντζης, από τη Speed Force, ο οποίος, τελικά, βρέθηκε εκτός αγώνα για τεχνικούς λόγους, με αποτέλεσμα, στην πρώτη θέση του βάθρου να ανέβει, ο Τζώρτζης Μαρκογιάννης, από τη Nitro Kart Team, στις ηλικίες 8 έως 10, ενώ στις ηλικίες 10 έως 12, στην πρώτη θέση τερμάτισε ο Δημήτρης Τσιροζίδης, από την GSR, με δεύτερο, το Λάζαρο Παναγιωτούνη, από την Praga Zachos Karting, που πραγματοποίησε και τον ταχύτερο γύρο του τελικού, με 00:50.416 km/h.

Πρώτος, στην κατηγορία Junior, τερμάτισε, ο Ζήσης Κουρής, από τη Chatzis Racing Team, σημειώνοντας και τον ταχύτερο γύρο με, 00:43.860 km/h, τη δεύτερη θέση κατέκτησε, ο Δημήτρης Τσίμπρης, από τη Maitos Kosmic Racing Team, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε, ο Θανάσης Χούρλιας, από την PRT Motorsport.

Στην πρώτη θέση του βάθρου ανέβηκε, ο Στέλιος Σαγανάς, από τη Saganas Team, στην κατηγορία Senior Max, ο οποίος πραγματοποίησε και τον ταχύτερο γύρο, με 00:43.974. Στη δεύτερη θέση, τερμάτισε, ο Άγγελος Μαλανδρίνος, από την AM Racing Kart Team, ενώ ο Νίκος Ιωάννου, από την Intrepid Hellas, κατέκτησε, τελικά, την τρίτη θέση.

Στην κατηγορία DD2 Max, ο Δημήτρης Βασιλέρης, από την PRT Motorsport, τερμάτισε, επάξια, στην πρώτη θέση, σημειώνοντας τον ταχύτερο γύρο, με 00:43.547. Τη δεύτερη θέση του βάθρου, κατέκτησε ο Στέφανος Καμιτσάκης, από την Intrepid Hellas, ενώ στην τρίτη θέση, τερμάτισε, ο Μίλτος Ντόντης, από την ομάδα, DDRS.
Την πρώτη θέση, στην κατηγορία DD2 Masters, για τους οδηγούς άνω των 32 ετών, κατέλαβε, ο Σωτήρης Παπαχρήστου, από τη Maitos Kosmic Racing Team, τη δεύτερη θέση, ο Γιώργος Βασιλόπουλος, ενώ την τρίτη θέση, κατέλαβε, ο Δημήτρης Καρούνης, από την GSR.
Στην κατηγορία των RM1 νικητής αναδείχθηκε ο Χρήστος Ασημακόπουλος των Racer X με δεύτερο τον Γιάννη Σέρρα από την GSR

Να δώσουμε, λοιπόν, πολλά συγχαρητήρια, σε όλους τους οδηγούς που συμμετείχαν στον 1ο Αγώνα Rotax Max Challenge 2014, δείχνοντας την εμπειρία τους μέσα στην πίστα, προβάλλοντας το συναγωνισμό και το αθλητικό πνεύμα και προσφέροντας, κυρίως, ένα πολύ αξιόλογο θέαμα!