Ο Σωτήρης Αθανασόπουλος νικητής στην κατηγορία ΜΙΝΙ του 2ου αγώνα του Π.Π.Κ. 2014

O Σωτήρης Αθανασόπουλος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής καθώς επικράτησε τόσο στα χρονομετρημένα με 47,053 όσο και σε ημιτελικό και τελικό κατακτώντας άνετα την καρό σημαία.

Ο νεαρός πιλότος της Chatzis Racing Team κινήθηκε ταχύτατα με σταθερό ρυθμό δείχνοντας ότι φέτος βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.
2ος στον ημιτελικό τον ακολούθησε ο ταχύτατος Πέτρου Γιώργος της Maitos Kosmic Racing Team και 3ος ο Παναγιωτούνης Λάζαρος της Praga Zahos Racing Team.

Στην κλάση ΜΙΝΙ Β των μικρότερων ηλιακά οδηγών στον ημιτελικό επικράτησε ο Δεβετζόγλου Αντρέας και τον ακολούθησαν οι Λάντζης Γιάννης και Μαρκογιάννης Τζώρτζης της Nitro Racing Team.

Στον Τελικό της ΜΙΝΙ πέρα από τον Σωτήρη Αθανασόπουλο που κατέκτησε την 1η θέση, σπουδαία εμφάνιση είχαμε  από τον Δεβετζόγλου Αντρέα που κατέκτησε την 2η θέση γενικής και την 1η θέση στην κλάση ΜΙΝΙ Β.
Τους δύο πρώτους ακολούθησε ο ταχύτατος Ξηνταβελόνης Θάνος της Zorri MotorSport που κατέκτησε και την 2η θέση της ΜΙΝΙ Α.
2ος στην κλάση ΜΙΝΙ Β και 4ος γενικής τερμάτισε ο Λάντζης Γιάννης που δείχνει μεγάλη σταθερότητα στην οδήγηση.
3ος στην κλάση ΜΙΝΙ Β ο Μαρκογιάννης Τζώρτζης που βελτιώνεται από αγώνα σε αγώνα.
Την 3η θέση στην κλάση ΜΙΝΙ Α κατέκτησε ο πρωτοεμφανιζόμενος νεαρός πιλότος της Maranello Hellas Κλιτά Κωνσταντίνος που στον τελικό κατάφερε να δείξει μερικές από τις δυνατότητες του παρά τον τραυματισμό του μηχανικού του μηχανικού του Κώστα Τσακίρογλου στο χέρι από το πρωί της Κυριακής κατά την αλλαγή των ελαστικών του.

Όπως σε κάθε αγώνα η κατηγορία ΜΙΝΙ συνεχίζει να προσφέρει δυνατές συγκινήσεις με τους νεαρούς πιλότους να δείχνουν εμφατικά ότι αποτελούν το μέλλον του μηχανοκίνητου αθλητισμού στην Ελλάδα.