Τα αποτελέσματα και οι νικητές του 3ου αγώνα του Κυπριακού Πρωταθλήματος Καρτ 2014

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Πάμπουκα και Χριστοδουλίδη ολοκληρώθηκε την περασμένη Κυριακή 11 Μαΐου ο τρίτος αγώνας του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Καρτ Daytona 2014, που διεξήχθη στην ομώνυμη πίστα της Λευκωσίας!

Ο τρίτος αγώνας του Κυπριακού πρωταθλήματος Καρτ στην Daytona, που διοργανώθηκε για άλλη μία φορά από τον Κυπριακό Σύνδεσμο Αυτοκινήτου, δεν είχε καμία σχέση με τους προηγούμενους 2 γύρους του πρωταθλήματος.

Αυτή τη φορά οι συμμετοχές έφτασαν τις 26, με όλες τις κατηγορίες να γίνονται, αφού οι ΜΙΝΙ και Junior είχαν από τρεις συμμετοχές και έτσι ο πρωταθληματικός αγώνας είχε μια πλήρη μορφή.

Μεγάλες μάχες στις κατηγορίες των Rok Senior και των εξατάχυτων, ενώ αυτό που μας έκανε εντύπωση ήταν οι τρεις(!) γυναικείες συμμετοχές, καθώς επίσης και η φανταστική προσπάθεια του οδηγού Κωνσταντίνου Χριστοδουλίδη που ανέβηκε στο βάθρο και στις δύο κατηγορίες που συμμετείχε!

Ξεκινώντας από την κατηγορία των Rok Senior, μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Μιχάλης Πάμπουκας, ο οποίος κέρδισε τόσο στον ημιτελικό όσο και στον τελικό της κατηγορίας. Την pole position από τα χρονομετρημένα είχε κερδίσει ο Στέλιος Κυθρεώτης με 48,782, που όμως έμεινε πίσω στον ημιτελικό, διακόπτοντας τις ωραίες μάχες με τον Πάμπουκα. Έτσι ο Πάμπουκας κέρδισε άνετα τον ημιτελικό με τον Γιώργο Λαμπριανίδη 2ο και τον Κώστα Χριστοδουλίδη 3ο. Εγκατέλειψε από πρόβλημα στον άξονα η πολύ καλή Φωτεινή Θεοδώρου.

Στον τελικό ο Πάμπουκας πήρε πιο άνετα την νίκη, με τον Χριστοδουλίδη να ανεβαίνει στο 2ο σκαλί του βάθρου και τον Κυθρεώτη στο 3ο μετά από εξαιρετική προσπάθεια. Στην 4η η Φωτεινή Θεοδώρου, η μια από τις τρεις γυναικείες παρουσίες του αγώνα.

Τώρα, στα εξατάχυτα είχαμε πολλές όμορφες μάχες για όλες τις θέσεις μέχρι και τον τελευταίο γύρο. Ο Χριστοδουλίδης, στην δεύτερη κατηγορία που λάμβανε μέρος την ίδια ημέρα, έδειξε την κλάση του κερδίζοντας τα πάντα. Στα χρονομετρημένα πήρε την pole position με 471,162. Στον ημιτελικό κυριάρχησε, αφήνοντας 2ο τον Κρίστη Χαραλάμπους και τρίτο τον Νικόλα Χούτρη, την ώρα που οι βασικοί του αντίπαλοι, Γιώργος Παλουρτής και Γιάννης Αντωνίου, εγκατέλειπαν.

Στον Τελικό ο Χριστοδουλίδης οδήγησε τον αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος με μόνη πίεση από τον Αλέξανδρο Αλεξάνδρου, που έκανε καλή εκκίνηση και από 4ος ανέβηκε 2ος, όμως στην συνέχεια κουράστηκε και έχασε τον ρυθμό του και το βάθρο από τους Παλουρτή και Αντωνίου, παρά τις μάχες για 6 γύρους. Τελικά ο Αλεξάνδρου τερμάτισε 4ος γενικής και 1ος στην κλάση των Beginners, αφήνοντας πίσω του τον Κρίστη Χαραλάμπους.

Για την κλάση των beginners, επίσης, στη 2η θέση και 7η γενικής, τερμάτισε ο Σάββας Θεοφανούδης και τρίτος ο Νικόλας Χούτρης, με τέταρτο τον Χρήστο Χούτρη και 5ο τον Στέλιο Τσιρκαλή.

Όσον αφορά τις μικρότερες κατηγορίες, στην Junior Rok κέρδισε ο Ενυάλιος Παπαδόπουλος, δεύτερος ο Βασίλης Γραμμένος και τρίτη η νεαρή Αντιγόνη Σωηρίου. Στην κατηγορία των ΜΙΝΙ, όπου και εκεί είχαμε τρεις συμμετοχές ο Θάνος Παυλίδης έκανε το 3/3 κερδίζοντας σχετικά εύκολα, με τον Ανδρέα Χριστοδούλου 2ο και την μικρή Πάολα Σωτηρίου να έρχεται τρίτη. Η παρουσία δύο μικρών κοριτσιών στις κατηγορίες ΜΙΝΙ και Junior είναι τουλάχιστον πολύ ευχάριστες για το άθλημα!

Οι διοργανωτές και οι οδηγοί, μετά το τέλος του αγώνα, ήταν ιδιαίτερα ικανοποιημένοι από την αύξηση των συμμετοχών, το υγιές κλίμα που υπήρχε καθ' όλη τη διάρκεια στις τέντες και τον υγιή ανταγωνισμό χωρίς παράπονα και γκρίνιες.

Όλοι τώρα είναι πιο αισιόδοξοι για τους επόμενους αγώνες όσον αφορά τις συμμετοχές και τον ανταγωνισμό, που ειδικά στις Junior και ΜΙΝΙ αναμένονται πολύ περισσότερες.

Δείτε βίντεο από την εκκίνηση του αγώνα:

Ακολουθούν τα πλήρη αποτελέσματα του αγώνα και του πρωταθλήματος, καθώς και πλούσιο φωτογραφικό υλικό από τον αγώνα: