Με 48 συμμετοχές ολοκληρώθηκε ο Πρωταθληματικός αγώνας Καρτ της Βουλγαρίας στις Σέρρες

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 2ος γύρος του Πρωταθλήματος Καρτ της Βουλγαρίας (17/18-5) στην πίστα καρτ των Σερρών, όπου πήραν μέρος συνολικά 48 οδηγοί γεμίζοντας τα grid των 5 κατηγοριών.

Όπως μας μετέδωσε ο ανταποκριτής μας στις Σέρρες, Στέφανος Χαλεπλίδης τα πάντα σε αυτόν τον αγώνα λειτούργησαν άψογα τόσο από την μεριά της πίστας όσο και από την μεριά της Βουλγαρικής Ομοσπονδίας Καρτ που οργάνωσε τον αγώνα.
Χαρακτηριστικό είναι ότι είχαν τοποθετηθεί μέχρι και κάμερες για να μπορούν οι κριτές να παρακολουθούν τα "τυφλά" σημεία της μήκους 1250μέτρων πίστας.

Αξίζει να αναφέρουμε την παρουσία έξι Ελλήνων πιλότων που άδραξαν την ευκαιρία να αγωνιστούν σε έναν καλά οργανωμένο αγώνα επί Ελληνικού εδάφους.
Εντύπωση προκαλεί ακόμα και η καταγραφή των αποτελεσμάτων αλλά και η άμεση έκδοση των βαθμολογιών του πρωταθλήματος που βρίσκονται ήδη αναρτημένα από χτες  στην επίσημη ιστοσελίδα της Βουλγαρικής Ομοσπονδίας Καρτ!

Το ιδιαίτερα ενθαρρυντικό είναι ότι στις 2 κατηγορίες ΜΙΝΙ που πραγματοποιήθηκαν κατά την διάρκεια του αγωνιστικού διημέρου πήραν μέρος 22 μικροί πιλότοι.

Ανάμεσα τους και ένας Έλληνας, ο Δημήτρης Γκουδάκης που κατέκτησε μια 5η, 2 έκτες και μια 8η θέση στους τελικούς της κατηγορίας MINI BG όπου έπαιρναν μέρος 13 πιλότοι συνολικά.
Πρωταγωνιστής της ΜΙΝΙ BG αναδείχθηκε ο Angel Valentinov που κέρδισε και τους τέσσερις τελικούς.

Στην MINI όπου συγκέντρωσε 9 συμμετοχές νικητής αναδείχθηκε ο Aleksander Dimitrov που κέρδισε και τους δύο τελικούς.

Στην Rotax Junior έλαβαν μέρος 9 πιλότοι και μεγάλος πρωταγωνιστής αναδείχθηκε ο Nikolay Petrov όπου κέρδισε τους τρεις από τους τέσσερις τελικούς.

Στην Rotax Max DD2 έντονο ήταν το ελληνικό χρώμα καθώς οι 5 από τις 10 συμμετοχές ήταν Ελληνικές!
Οι Μικρόπουλος, Βοτζάκης, Πατσαλάς, Ταπές και Χριστοφορίδης πήραν μέρος με Rotax Max 125 και είχαν τον δικό τους αγώνα πίσω από τα DD2 των Βουλγάρων.
Νικητής και των 2 τελικών των DD2 αναδείχθηκε ο Vasil Kolarov.

Στην κατηγορία KZ2 των εξατάχυτων πήραν μέρος 7 πιλότοι ανάμεσα τους και το μεγάλο όνομα του Βουλγάρικου καρτ Vladimir Arabadzhiev όπου κέρδισε τον πρώτο τελικό καθώς στον 2ο τελικό την νίκη κατέκτησε ο Pavel Lefterov που κατέβασε τα χρονόμετρα στο 52,626 πετυχαίνοντας και τον ταχύτερο γύρο ημέρας.