Άξιος νικητής ο Άκης Βασιλέρης στην DD2 στο 1ο R.M.C.2014

Ο Άκης Βασιλέρης της PRT Motorsport ήταν ο άξιος νικητής της κατηγορίας DD2, κερδίζοντας όλα τα σκέλη του αγώνα. Ο Σωτήηρης Παπαχρήστου πήρε την κλάση Masters και ο Χρήστος Ασημακόπουλος την RM1 στο 1ο Rotax Max Challenge της χρονιάς.

Ήταν σίγουρα η πιο δυναμική κατηγορία, με τα δυτάχυτα DD2 να εγγυώνται για αυτό, ήταν όμως και η κατηγορία των περισσότερων rookie, καθώς από τους 11 συνολικά του αγώνα οι 6 ήταν σε αυτή την κατηγορία.

Σχετικά νωρίς φάνηκε ότι την μάχη για την νίκη θα είναι ένα ντέρμπι μεταξύ του Άκη Βασιλέρη (Tonykart) και του Στέφανου Καμιτσάκη (Intrepid) της Intrepid Hellas. Αυτό άλλωστε έδειξαν και οι χρόνοι στις κατατακτήριες δοκιμές με τον Βασιλέρη να είναι ταχύτερος με 42,713 και τον Καμιτσάκη ελάχιστα πίσω του 0,075 διαφορά. Πιο κοντά στους δύο ο Παύλος Ξυνός (Danilo Rossi) της AKS με 0,303 διαφορά.

Στον ημιτελικό και μετά από αρκετά παιχνίδια ψυχολογίας κατά το warm-up μεταξύ των πιλότων, ο Βασιλέρης έφυγε μπροστά με τον Ξυνό να περνάει τον Καμιτσάκη που έχασε έδαφος. Ο έμπειρος Καμιτσάκης στη συνέχεια ανέκαμψε και βρέθηκε γρήγορα να κυνηγάει τον Βασιλέρη για την 1η θέση. Μια πρώτη θέση που δεν κατάφερε να πάρει όμως, αφού ο Βασιλέρης τον κράτησε με σθένος πίσω του για όλο τον αγώνα, βλέποντας πρώτος την καρό σημαία. Τρίτος σχετικά άνετα ο Ξυνός.

Πίσω έγιναν αρκετές μάχες με τον Στράτο Γαλανόπουλο (Parolin) της SpeedForce να τερματίζει 4ος μπροστά από τον Σωτήρη Παπαχρήστου (Kosmic) της Maitos Racing Team, που ήταν και πρώτος για την κλάση Master. Δεύτερος στον ημιτελικό για την Master και 8ος γενικής ο Γιώργος Βασιλόπουλος (Energy), μετά από μάχη με τον Δημήτρη Καρούνη (Kosmic) της GSR. Για την κλάση των RM1, ο Χρήστος Ασημακόπουλος των Racer-X κέρδισε την μονομαχία από τον Γιάννη Σέρρα της GSR.

Στον τελικό η εκκίνηση ήταν εντυπωσιακή,  με τον Ξυνό να περνάει πολύ όμορφα στην Κ1 Βασιλέρη και Καμιτσάκη. Και οι δύο όμως απάντησαν άμεσα προσπερνώντας διαδοχικά των Ξυνό, ο οποίος εγκατέλειψε λίγο αργότερα από μηχανικό πρόβλημα και έτσι οι μάχη μεταξύ των τριών δεν συνεχίστηκε.

Αντίθετα, ο Βασιλέρης κατάφερε να πάρει ανάσα από την πίεση του Καμιτσάκη και όταν άρχισαν τα ντουμπλαρίσματα άνοιξε κι άλλο την διαφορά, φτάνοντας άνετα στην νίκη, κάνοντας ταυτόχρονα και τον ταχύτερο γύρο του τελικού. Ο Στέφανος Καμιτσάκης από την πλευρά του δεν δέχτηκε πίεση και πήρε άνετα την 2η θέση. Για την τρίτη θέση όμως, έγινε μεγάλη μάχη μεταξύ του Παπαχρήστου, του Γαλανόπουλου και του Μίλτου Ντόντη (FormulaK) της DDRS. O τελευταίος ήταν αυτός που τελικά ανέβηκε στο βάθρο αφού λίγο πριν το τέλος πέρασε τον Γαλανόπουλο, που κατέβαλε εξαντλητική προσπάθεια σε Senior και DD2 στον ίδιο αγώνα!

Για την DD2 Master νικητής αναδείχθηκε ο 5ος γενικής, Σωτήρης Παπαχρήστου, 2ος ο Βασιλόπουλος Γιώργος της Kaitatzis Energy Greece και 3ος ο Δημήτρης Καρούνης. Τον Καρούνη ακολούθησαν σε κατάταξη γενικής και Master οι τρεις teammates της SpeedPark Racing, Αλέξανδρος Κινδήρογλου (ART GP), Γιώργος Λαζαράκος (ART GP) και Μιχάλης Γεωργιάδης (Danilo Rossi). Στην 11η θέση της γενικής τερμάτισε ο Δημήτρης Βλαχάκης (Arrow) της CRG Maxter Hellas. Στην 7η θέση της Master ο Χρήστος Ασημακόπουλος, 8ος ήταν ο Αντώνης Παζάκος (Haase) της GSR, 9ος ο Ραφαήλ Πίτσης (CRG) της T.S. Racing και 10ος ο Γιάννης Σέρρας της GSR.

Τέλος, όσον αφορά την κλάση RM1 o Χρήστος Ασημακόπουλος κέρδισε την μάχη και του τελικού απέναντι στον Γιάννη Σέρρα, με τους δύο πιλότους να δίνουν ωραίες μεταξύ τους μάχες σε όλα τα σκέλη.