Το απόλυτο ο Στέλιος Σαγανάς στην Senior Max του 1ου R.M.C. 2014

Ο Στέλιος Σαγανάς της Saganas Team ήταν σε όλα τα σκέλη του αγώνα, από την αρχή μέχρι το τέλος πρώτος και πήρε μια μεγάλη νίκη στο 1ο Rotax Max Challenge 2014.

Είναι ίσως, η πιο αμφίρροπη κατηγορία αυτή τη στιγμή στο ελληνικό καρτ, με τους πιο ταλαντούχους πιλότους να δίνουν σε κάθε αγώνα τον καλύτερό τους εαυτό, προσφέροντας επικές μονομαχίες και όμορφο θέαμα.

Ανάλογα πράγματα είδαμε και στην κατηγορία Senior Max του 1ου RMC την περασμένη Κυριακή στο Καρτόδρομο.

Από την διαδικασία των κατατακτήριων φάνηκε τι θα επακολουθούσε, καθώς ο Στ. Σαγανάς (FA Kart) πήρε την pole position με χρόνο 43,314, μόλις 0,026 μπροστά από τον Μίχα Θεοφάνη (Tonykart) των Spartans και 0,066 από τον Νίκο Ιωάννου (Intrepid) της Intrepid Hellas.

Στον ημιτελικό μετά από μια πολύ δυνατή εκκίνηση ο Στ. Σαγανάς ξέφυγε σχετικά νωρίς από τους υπόλοιπους και πήρε άνετα την νίκη. Πίσω όμως οι μάχες διαδέχονταν η μία την άλλη για όλες τις θέσεις. Συνολικά 6 ήταν οι πιλότοι που εγκατέλειψαν δείγμα της μεγάλης έντασης και του συναγωνισμού.

Την δεύτερη θέση πήρε ο Μίχας μετά από μάχη με τους Ιωάνου και Γουλιώνη (PCR/SpeedForce) στην εκκίνηση. Την τρίτη θέση πήρε τελικά ο Χρήστος Σαγανάς με Birel της Zorri Motorsport, αφού λίγο πριν το τέλος πέρασε τον Ιωάννου, ο οποίος έμεινε 4ος χάνοντας την θέση του και από τον Άγγελο Μαλανδρίνο (Tonykart) της A.M. Racing.

Στον τελικό ο Στ. Σαγανάς ξεκίνησε πάλι δυνατά στρίβοντας 1ος στην Κ1 και εκμεταλλευόμενος την επαφή που είχαν ο Χρ. Σαγανάς με τον Μίχα Θεοφάνη σε εκείνο το σημείο, άνοιξε κατευθείαν την διαφορά και οδήγησε την κούρσα μέχρι το τέλος για να πανηγυρίσει μια εύκολη τελικά νίκη.

Πίσω από τον πρωτοπόρο, οι μάχες συνεχίζονταν. Ο Χρ. Σαγανάς παρά την επαφή συνέχισε για λίγους γύρους στη 2η θέση όμως στη συνέχεια δεν μπόρεσε να διατηρήσει το ρυθμό του και έχασε έδαφος, τερματίζοντας 7ος. Τη μάχη για την δεύτερη θέση έδωσαν οι Ιωάννου, Μαλανδρίνος και Πάρης Τζελέπης (Tonykart) της DDRS, με νικητή τελικά τον Μαλανδρίνο. Ο Ιωάννου ανέβηκε στο 3ο σκαλί του βάθρου και ο Τζελέπης που προσπάθησε για το βάθρο αρκέστηκε στην 4η θέση. Στην πρώτη 5άδα ανέβηκε ο Μίχας που από τις τελευταίες θέσεις μετά την επαφή στην πρώτη στροφή, βρήκε ρυθμό και κάλυψε πολύ από το χαμένο έδαφος, με πολλές διαδοχικές προσπεράσεις.

Στην 6η θέση ο Στράτος Γαλανόπουλος (PCR) της SpeedForce που ήταν ο μοναδικός πιλότος που συμμετείχε σε δύο κατηγορίες (Senior-DD2), 7ος ο Χρ.Σαγανάς, 8ος ο Νώντας Ζαφειράκης (Zanardi) της GSR, 9ος ο Γιώργος Καρύδας (FA Kart) της Chatzis Racing, 10ος ο Θωμάς Φώτης (Tonykart) της PRT Motorsport, 11ος ο David Alexandrov (PCR) της GSR και 12ος ο teammate του στην GSR, Παπακωνσταντίνου Μηνάς (Haase).

Ταχύτερος πιλότος του τελικού ήταν ο νικητής Στέλιος Σαγανάς.