Ένα βήμα πιο κοντά στους Πανευρωπαϊκούς τίτλους μετά το Γκενκ

Το ταξίδι προς τους τίτλους των Πανευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων CIK-FIA 2014 προχωράει ομαλά, με άλλο ένα σημαντικό βήμα να έχει λάβει χώρα στην πίστα του Genk, στο Βέλγιο το περασμένο Σαββατοκύριακο 14-15/6.

Η φλαμανδική εγκατάσταση φιλοξένησε το πρώτο από τα δύο γύρους των εξατάχυτων καρτ KZ και KZ2 και τον τρίτο από τους τέσσερις γύρους του πρωταθλήματος KF. Παράλληλα είχαμε και το άνοιγμα της σεζόν για το Academy Trophy CIK-FIA, το οποίο θα έχει τρεις αναμετρήσεις, σύμφωνα με το πρόγραμμα.

Ο αγώνας του Γκενκ ολοκλήρωσε ένα πρόγραμμα γεμάτο σκληρούς αγώνες, όπου στο τέλος της ημέρας, η κατάταξη υποβλήθηκε σε πολλές ενδιαφέρουσες αλλαγές.

Στην κατηγορία των ΚΖ, όπου συγκεντρώθηκαν τα μεγαλύτερα ονόματα των εξατάχυτων καρτ παγκοσμίως, μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Ιταλός Marco Ardigo. Ο τελικός είναι ο αγώνας που πάντα προσφέρει τις μεγαλύτερες εκπλήξεις. Έτσι και ο συγκεκριμένος αγώνας δεν αποτέλεσε εξαίρεση και ο Ιταλός Marco Ardigò (Tony Kart-Vortex-Bridgestone) κατάφερε να νικήσει τον Γάλλο Armand Kozlinski (Intrepid-TM-Bridgestone), ο οποίος είχε κυριαρχήσει μέχρι τα προκριματικά. Ο Ardigò κέρδισε το Prefinal και άρπαξε την πρώτη θέση για τον τελικό. Εκεί κράτησε το προβάδισμα του αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος. Ο Βέλγος Rick Dreezen (Zanardi-Parilla-Bridgestone), ήταν ένας άλλος πρωταγωνιστής του πρώτου μέρους του αγώνα, επιβεβαιώνοντας ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση ακολουθώντας τον ρυθμό του Ardigò. Ωστόσο, δεν μπορούσε να κλείσει την διαφορά με τον Ιταλό και τελικά τερμάτισε δεύτερος που ήταν ένα καλό αποτέλεσμα για το Πρωτάθλημα. Η μάχη για την τρίτη θέση ήταν πιο αβέβαιη. Ο Ιταλός Paolo De Conto (Birel-TM-Bridgestone) βρέθηκε πολύ κοντά στο τρίτο σκαλί του βάθρου, αλλά κατά τη διάρκεια των τελευταίων γύρων που εγκατέλειψε και έδωσε στον Άγγλο Jordon Lennox-Lamb (CRG-Maxter-Bridgestone) την τρίτη θέση. Στην γενική βαθμολογία του Πρωταθλήματος προηγείται ο Ardigò με 33 βαθμούς, ακολουθούμενος από τπν Dreezen με 29 και από τον Lennox-Lamb με 22.

Ο τελικός της κατηγορίας των αυτόματων KF στο Γκενκ ήταν απρόβλεπτος και συναρπαστικός μέχρι το τέλος. Ο εκπληκτικός Δανός Nicklas Nielsen (Kosmic-Vortex-Dunlop) χρειάστηκε να παλέψει σκληρά για να παραμείνει στην πρώτη θέση μέχρι το πέσιμο της καρό σημαίας και να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη. Χρειαζόταν να αποκρούσει τις επιθέσεις των Άγγλων Callum Ilott (Zanardi-Parilla-Dunlop) και Lando Norris (FA Kart-Vortex-Dunlop). Οι τρεις αυτοί οδηγοί ήταν που έκαναν τον αγώνα συναρπαστικό. Οι εναλλαγές των θέσεων, μεταξύ των τριών ήταν συνεχείς, μέχρι την βλάβη του κινητήρα που σταμάτησε τονNorris, κατά τη διάρκεια των τελευταίων γύρων. Ο Λονδρέζος έχασε σε εκείνο το σημείο το προβάδισμα, το οποίο πέρασε στον Ilott, που το κράτησε για μόνο δύο γύρους. Ο Nielsen, κατάφερε να τον προσπεράσει τελικά και να κερδίσει τον αγώνα. Εξαιρετική κούρσα και για την Βρετανό Tom Joyner (Zanardi-Parilla-Dunlop), ο οποίος ανέβηκε στο βάθρο τρίτος, αλλά και για τον Ιταλό Alessio Lorandi (Tony Kart-Parilla-Dunlop), ο οποίος κατάφερε να αρπάξει την τέταρτη θέση. Στην βαθμολογία του Πρωταθλήματος ο Nielsen είναι τώρα μια ανάσα από τον τίτλο, χάρη στους 76 πόντους του, ο Ilott είναι στους 67 και στους 53 ο Joyner.

Ο Andrea Dale (CRG-Maxter-Bridgestone) ήταν ο ηγέτης του αγώνα και του πρωταθλήματος στην KZ2.  Ο Ιταλός ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της κατηγορίας αφού κυριάρχησε από τα χρονομετρημένα μέχρι και τον τελικό, μπροστά από τον Δανό Andreas Hansen (Tony Kart-Vortex-Bridgestone). Ο τελευταίος, τερμάτισε με έξι δευτερόλεπτα διαφορά από τον Dale, καθώς έπρεπε να ασχοληθεί με τον Ιταλό Fabian Federer (CRG-Maxter-Bridgestone), ο οποίος πέτυχε μια μεγάλη ανάκαμψη και πέρασε τη γραμμή του τερματισμού μόλις τρία δέκατα του δευτερολέπτου πίσω από τον Δανό. Για το πρωτάθλημα ο Dale βρίσκεται στην κορυφή με 35 βαθμούς, με δεύτερο τον Hansen, 8 βαθμούς πίσω. Τρίτος o Σουηδός Douglas Lundberg (Alpha-Parilla-Bridgestone) με 18 πόντους.

Τέλος, όσον αφορά το Academy Tropphy, όπου συμμετείχαν και οι Έλληνες πιλότοι Κωνσταντίνος και Τσίμπρης Δημήτρης, είχαμε την μεγάλη έκπληξη στο πρόσωπο του Ιάπωνα, Kakunoshin Ota που γιόρτασε κιόλας τα γενέθλιά του με τη νίκη στον τελικό. Μετά από την 5η θέση στο Prefinal, ο Ιάπωνας πήρε το προβάδισμα στον δεύτερο γύρο του τελικού και κράτησε το κεφάλι του αγώνα μέχρι το τέλος. Την δεύτερη θέση κατέκτησε ο Ολλανδός Rinus Van Kalmthout και την τρίτη ο Βρετανός Martin Ross. Στην πρώτη θέση του Πρωταθλήματος είναι ο Van Kalmthout με 29 πόντους, με τον νικητή Ota να είναι 4 βαθμούς πίσω και τον Τούρκο Berkay Besler 8.

Επιμέλεια: Γιάννης Γκρίλλας