Ανίκητη η Maranello στην πρεμιέρα του Ιταλικού Πρωταθλήματος Καρτ ACI-CSAI

Με τους Zanchetta και Camplese να κυριαρχούν απόλυτα στο πρώτο Σαββατοκύριακο του ACI-CSAI Italian Karting Championship, παίρνοντας από μία νίκη και ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας, ολοκληρώθηκε η παρουσία της Maranello Kart.

Πριν από λίγες εβδομάδες, στην πίστα της La Conca στο Muro Leccese, όπου φιλοξενήθηκε ο πρώτος γύρος του Ιταλικού Πρωταθλήματος Καρτ, οι πιλότοι της Maranello έδειξαν ξεκάθαρα τις προθέσεις και τους στόχους τους για την φετινή χρονιά.

Αυτοί δεν είναι άλλοι από την κατάκτηση του Γερμανικού DKM και του Ιταλικού ACI-CSAI.

Η έναρξη του Ιταλικού Πρωταθλήματος ήταν η πρώτη απόδειξη για το που θα κινηθεί φέτος η ιταλική εργοστασιακή ομάδα και παράλληλα μια επίδειξη δύναμης για το τι μπορεί να πετύχει.

Στην δυσκολότερη κατηγορία, αυτή των εξατάχυτων καρτ ΚΖ2, όπου έλαβαν μέρος 51 πιλότοι, ο Lorenzo Camplese και ο Marco Zanchetta, καθάρισαν τον ανταγωνισμό και μοιράστηκαν τις νίκες σε Race 1 και Race 2 αντίστοιχα. Ταυτόχρονα οι δύο Ιταλοί άσσοι κατέλαβαν από νωρίς τις δύο πρώτες θέσεις της κατάταξης, δείχνοντας ότι ο τίτλος θα παιχτεί ανάμεσά τους.

Παρ' όλα αυτά ο δρόμος προς την τελική επικράτηση δεν ήταν τόσο απλή υπόθεση. Στις κατατακτήριες ο Celenta έκανε τον καλύτερο χρόνο, ακολουθούμενος από τον Tilloca, με το δίδυμο της Maranello να ακολουθεί. Οι τέσσερις πιλότοι ήταν μαζί σε ένα διάστημα 134 χιλιοστών του δευτερολέπτου δείγμα του τεράστιου ανταγωνισμού.

Ο αγώνας ήταν αρκετά ισορροπημένος και στα δύο προκριματικά σκέλη όπου, οι πιλότοι της Maranello κέρδισαν από μία θέση εν όψη των τελικών. Ο Camplese με δύο δεύτερες θέσεις στο γκρουπ του εκκινούσε δεύτερος συνολικά, ενώ ο Zanchetta με μία 4η και μία 1η θέση θα εκκινούσε ακριβώς από πίσω του.

Οι δύο teammates έκαναν πολύ δυνατή εκκίνηση στον 1ο Τελικό και πήραν γρήγορα το προβάδισμα και δεν απειλήθηκαν καθόλου, με τον Camplese να οδηγεί μέχρι το τέλος στην κορυφή παίρνοντας την πρώτη νίκη και τον Zanchetta να ακολουθεί κατά πόδας.

Στον 2ο τελικό το grid σχηματίζεται με την αντίστροφη κατάταξη των 8 πρώτων πιλότων του 1ου Τελικού. Ο Marco Zanchetta εκκινώντας μπροστά από τον teammate του έκανε μια φανταστική εκκίνηση και μέχρι τον 4ο γύρο είχε πάρει το προβάδισμα της κούρσας, φτιάχνοντας και μια διαφορά 2 δευτερολέπτων από τους υπόλοιπους, που φάνηκε ότι δεν είχαν τον ρυθμό να τον ακολουθήσουν. Ο Camplese από την πλευρά του, έχοντας να αντιμετωπίσει τους Pollini, Tilloca και Hiltbrand ολοκλήρωσε στην 6η θέση τον αγώνα, όντας ξανά ο ταχύτερος οδηγός στην πίστα. Οι πολύτιμοι βαθμοί των έφεραν στη 2η θέση του Πρωταθλήματος, μόλις 6 πίσω από τον Zanchetta.

Τα καρτ της Maranello έκαναν πολύ καλή δουλειά και για τους πιλότους Denis De Marco της Quaranta Racing Motor Team και τον Mattia Drudi της Maranello SG Race Team, οι οποίοι τερμάτισαν 24 και 27, ο πρώτος και 29 και 18 ο δεύτερος.

Το μαγικό Σαββατοκύριακο της Maranello όμως, συνεχίστηκε και σε άλλες δύο πίστες. Στο Lonato και το Trofeo Primavera με την δεύτερη θέση του Massimo Dante και στο ελβετικό πρωτάθλημα καρτ με την δεύτερη θέση του Dario Santoro.

Στον κλασσικό πλέον ετήσιο αγώνα του Trofeo Primavera, που φιλοξενήθηκε στην πίστα South Garda του Lonato, ο εξατάχυτος πιλότος της Maranello, Massimo Dante, κατάφερε να διακριθεί ανάμεσα σε 28 πιλότους, κερδίζοντας την pole position και τον ημιτελικό της κατηγορίας, ενώ στον τελικό τερμάτισε 2ος μετά από μεγάλη μάχη με τον  έμπειρο Corberi. Ήταν επίσης, και ο πιο γρήγορος πιλότος της πίστας.

Στον δεύτερο γύρο του ελβετικού πρωταθλήματος, συμμετείχε ο εξατάχυτος, Dario Santoro, με την Maranello KCL Racing Team, κατακτώντας μια σπουδαία 2η θέση. Με την υποστήριξη του μηχανικού του Alessandro, ο Santoro, είχε τον 2ο χρόνο στα χρονομετρημένα, ενώ στα προκριματικά έκανε το 2 στα 2. Στον τελικό παρέμεινε κοντά στην κορυφή, μέσα σε ένα γκρουπ διεκδικητών, δεν κατάφερε όμως να προσπεράσει και να πάρει την νίκη, αρκούμενος στην επιτυχία της δεύτερης θέσης.

Επιμέλεια: Γιάννης Γκρίλλας