Τα αποτελέσματα του 2ου γύρου του Ιταλικού Πρωταθλήματος Καρτ ACI-CSAI

Από μία νίκη μοιράστηκαν οι Camplese και Torsellini στα εξατάχυτα, από μία και οι Adrea Moretti και Marco Maestranzi στα αυτόματα KF2, ενώ μία από τα ίδια είχαμε στην Junior με Defrancesco και Travisanutto και στην ΜΙΝΙ με Fusco και Marzio Moretti.

Ένας πολύ έντονος και συναρπαστικός αγώνας διεξήχθη πριν από μερικές (22 Ιουνίου) για τον δεύτερο γύρο του Ιταλικού Πρωταθλήματος καρτ ACI-CSAI, στην πίστα του Sarno της Νάπολι. Με 150 οδηγούς από 19 χώρες, το καλύτερο εθνικό πρωτάθλημα καρτ του κόσμου, επιβεβαίωσε αρκετά φαβορί και ανέδειξε νέους πρωταγωνιστές.

Ο Lorenzo Camplese (Maranello-TM) πήρε την νίκη στον Α' Τελικό, όπως ακριβώς και στον προηγούμενο αγώνα. Στον Β' τελικό, όμως, ο εκπληκτικός Mirko Torsellini (Art GP-Parilla), κάνοντας φοβερή εκκίνηση πήρε από νωρίς το προβάδισμα και την καρό σημαία. Το βάθρο συμπλήρωσαν ο Camplese και ο  Luca Tilloca (Art GP-Parilla), ο οποίος έκανε το 1-3 για την ομάδα της ART GP. Στην βαθμολογία του πρωταθλήματος προηγείται τώρα ο Camplese.

Στα αυτόματα της KF2, πρωταγωνιστής για άλλη μια φορά ο Marco Maestranzi (Top Kart-TM) με την νίκη και την καρό σημαία στον δεύτερο τελικό, ερχόμενος από τις τελευταίες θέσεις του grid, και αφού είχε προηγηθεί η νίκη του Andrea Moretti (Exorit-TM) στον πρώτο τελικό. Το βάθρο συμπληρώθηκε από τους Adriano Albano (Tony Kart-TM) και Stefano Villa Zanotti (Tony Kart-Vortex) στην 2η και 3η θέση αντίστοιχα.

O Αμερικανός Devlin Defrancesco (Tony Kart-Vortex), πήρε τον πρώτο τελικό του αγώνα, όμως η συνέχεια ανήκε στον  Lorenzo Travisanutto (PCR-TM). Ο νεαρός Ιταλός εκμεταλεύτηκε την ατυχία των προπορευόμενων πιλότων και  κρατήθηκε μπροστά μέχρι το τέλος παρά την πίεση από τον Defrancesco και τον Βραζιλιάνο Gabriel Sereia (Exprit-Vortex), που έκλεισε το βάθρο. Ο Defransesco συνεχίζει να προηγείται στην γενική βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Τέλος, στην MINI 60, όπου μετά από ένα σοβαρό ατύχημα (χωρίς συνέπειες), ο πρώτος τελικός διεκόπη, ο  Giuseppe Fusco (Lenzo-LKE) πήρε την νίκη στον 1ο Τελικό. Στον 2ο τελικό την καρό σημαία και το πρώτο σκαλί του βάθρου πήρε ο Marzio Moretti (Tony kart-LKE), ο Fusco ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί και ο Mattia Michelotto (Top Kart-Parilla) έκανε την έκπληξη κερδίζοντας την τρίτη θέση από τα άλλα μεγάλα ονόματα της κατηγορίας. Τον πρώτο λόγο για το πρωτάθλημα συνεχίζει να έχει ο Νορβηγός Dennis Hauger (CRG-LKE) που τερμάτισε 5ος.

Ο επόμενος τρίτος γύρος του Ιταλικού Πρωταθλήματος είναι προγραμματισμένος για τις 20 Ιουλίου στην πίστα Castelnuovo Berardenga της Σιένα.

Επιμέλεια: Γιάννης Γκρίλλας