Δικαίωση η νίκη για τον Μοβσεσιάν στα εξατάχυτα του 2ου D-Cup 2014

Ο Σέρκος Μοβσεσιάν "έσπασε το ρόδι" και ήταν ο μεγάλος νικητής της εντυπωσιακότερης κατηγορίας, των εξατάχυτων καρτ, στον 2ο αγώνα του D Cup στην Καλαμάτα!

Οι συμμετοχές ήταν τελικά 12, όμως, τα εξατάχυτα δεν μας έχουν απογοητεύσει ποτέ χαρίζοντάς μας μερικές από τις κορυφαίες μάχες, για ακόμα μια χρονιά στην Καλαμάτα. Μεγάλος νικητής της κατηγορίας Super αναδείχθηκε για πρώτη φορά ο Μοβσεσιάν Σέρκος (Maranello-TM-Maranello Hellas), σε μια επιτυχία που ήρθε με αρκετές δυσκολίες.

Αρχικά, στις κατατακτήριες δοκιμές, την Pole position κέρδισε ο Άκης Βασιλέρης (TonyKart-Vortex-PRT Motorsport) με χρόνο 44,259, αφήνοντας πίσω του 2ο τον Παύλο Ξυνό (Tecno-IAME-AKS) και 3ο τον Μοβσεσιάν.

Σε εκείνο το σημείο ο Βασιλέρης έδειχνε πολύ δυνατός, όμως στην εκκίνηση το καρτ του έσβησε και έτσι εκκίνησε από το τέλος μετά από λίγο και όντας ένα γύρο πίσω από τους αντιπάλους του. Το γεγονός εκμεταλεύτηκε ο Ξυνός που με τρομερό ρυθμό ξέφυγε γρήγορα μπροστά από τους υπόλοιπους! Ο Μοβσεσιάν ήταν δεύτερος μέχρι να κολλήσει το μοτέρ του για δεύτερη φορά, καθώς είχε κολλήσει και στα ελεύθερα του Σαββάτου. Πίσω από τον Ξυνό έγινε μια απίστευτη μάχη που όμως, είχε άδοξο τέλος. Ο Θανάσης Χατζόγλου (FA Kart-TM-Chatzis Racing) πάλεψε για πάνω από 10 γύρους να κρατηθεί μπροστά από τον εξαιρετικό Θανάση Καρτερολιώτη (Energy-TM). H μάχη αυτή κράτησε με κομμένη την ανάσα των θεατών μέχρι το τέλος, με τον Χατζόγλου να πανηγυρίζει στο τέλος για την φοβερή του προσπάθεια και τον Καρτερολιώτη να τα βάζει με τον εαυτό του που δεν κατάφερε να προσπεράσει καθώς είχε τις ευκαιρίες.

Και εδώ συνέβη το μοναδικό "μελανό", αν μπορούμε να το χαρακτηρίσουμε έτσι, συμβάν του αγώνα. Ενώ οι πιλότοι είχαν βγει από την πίστα και συγχαίρονταν ο ένας τον άλλο για την φοβερή τους μάχη, ο Χατζόγλου ενημερώθηκε ότι δέχτηκε μαύρη σημαία για αντιαθλητική συμπεριφορά και ήταν εκτός!
Ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά του Χατζόγλου, καθώς είναι γεγονός ότι ποτέ δεν είδαμε να βγαίνει μαύρη σημαία στον οδηγό, ενώ ούτε υπήρξε προειδοποίηση νωρίτερα με ασπρόμαυρη σημαία για κάποιο αντιαθλητικό χτύπημα!

Έτσι, πίσω από τον πρώτο Ξυνό (ταχύτερος στον ημιτελικό), ανέβηκε 2ος ο Καρτερολιώτης και 3ος ο Δημήτρης Γεωργάνας (CRG-TM-Maranello Hellas), ενώ το σκέλος δεν τερμάτισαν ο Δημήτρης Μαγγανάς (Maranello-TM-Maranello Hellas), o Μίλτος Κύρκος (Intrepid-Maxter-Intrepid Hellas), ο Μοβσεσιάν και ο Βασιλέρης.

Στον τελικό είχαμε νέες ανατροπές. Ο Ξυνός εκκινούσε μπροστά και έδειχνε να μην έχει αντίπαλο, όμως ο Καρτερολιώτης τον αιφνιδίασε και πέρασε μπροστά! Ο Ξυνός ανέκαμψε γρήγορα και ανέκτησε την πρωτοπορία, πετώντας προς την νίκη! Η ατυχία όμως, δεν άφησε τον Ξυνό να πανηγυρίσει για άλλη μια φορά την φετινή χρονιά, καθώς από πρόβλημα στην τρόμπα βενζίνης, εγκατέλειψε στον 12ο γύρο. Ο δρόμος πλέον ήταν ανοιχτός για τον Μοβσεσιάν, που εν τω μεταξύ είχε ανέβει από την τελευταία στη 2η θέση! Εδώ να σημειώσουμε ότι ο Μοβσεσιάν συμμετείχε στον τελικό με το μοτέρ του teammate του Δημήτρη Γεωργάνα, η αλτρουιστική κίνηση του οποίου είναι άξια συγχαρητηρίων, καθώς βοήθησε τον συναθλητή του όχι μόνο να τρέξει αλλά και να πάρει μια τεράστια νίκη!

Πίσω, λοιπόν, από τον Μοβσεσιάν τερμάτισε ο Καρτερολιώτης, με τον Χατζόγλου να ανεβαίνει τελικά στο 3ο σκαλί του βάθρου και να διατηρεί έτσι την πρωτοπορία του στο βασικό του στόχο που είναι το πρωτάθλημα! Τέταρτος ο ταχύτερος πιλότος του τελικού, Βασιλέρης, που εκκινώντας και αυτός από το τέλος, τερμάτισε ψηλά χάρις τον εκπληκτικό του ρυθμό! Στην 5η θέση η πιο σταθερή παρουσία του αγώνα, ο Χρήστος Ασημακόπουλος (Maranello-TM-Racer X) που σε συνδυασμό με την 5η θέση στον ημιτελικό, ανέβηκε στην 2η θέση του πρωταθλήματος των εξατάχυτων, πίσω από τον Χατζόγλου. Στην 6η θέση ο rookie Δημήτρης Μαγγανάς στον 1ο του αγώνα, 7ος ο Ψυχογιός Δημήτρης (Energy-TM) που αντιμετώπισε μηχανικά προβλήματα και δεν τα πήγε τόσο καλά όσο στον 1ο αγώνα. 8ος ήταν ο 17χρονος Ιάκωβος Σταυρόπουλος (Maranello-TM-Maranello Hellas) που πήρε κατάταξη παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισε.

Δεν τερμάτισαν ο Μίλτος Κύρκος που εγκατέλειψε τρεις γύρους πριν το τέλος, ο Παύλος Ξυνός και ο Γιάννης Σταματέλος (Maranello-TM-Maranello Hellas) που ήταν 4ος στον ημιτελικό αλλά εγκατέλειψε στον 2ο γύρο!