"Άδικος" αποκλεισμός του "Κωνσταντίνου" από τον τελικό του Academy Trophy

Ο Έλληνας πρωταθλητής "Κωνσταντίνος" βελτίωσε αρκετά τα αποτελέσματα του στον 2ο αγώνα του Academy Trophy στο Wackersdorf αλλά δέχθηκε ποινή αποκλεισμού στον ημιτελικό μετά την εφαρμογή του νέου μέτρου με τους μπροστινούς προφυλακτήρες.

Στα χρονομετρημένα της Παρασκευής κατέκτησε την 6η θέση ανάμεσα σε 50 οδηγούς

Κατέκτησε μια 2η και μία 7η θέση στους 2 κατατακτήριους αγώνες του Σαββάτου κάτι που του έδωσε και την 6η θέση στη γενική κατάταξη των προκριματικών του Σαββάτου.

Τερμάτισε 9ος στον ημιτελικό από 34ος, αφού λόγω του προφυλακτήρα αναγκάσθηκε να μπεί στα pit και να ξεκινήσει τελευταίος χάνοντας την 6η θέση αλλά κάνοντας 25 προσπεράσεις σε 13 γύρους ολοκλήρωσε έναν εκπληκτικό αγώνα.
Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για να μπεί στον τελικό αφού χωρίς να έχει έρθει σε επαφή με άλλον οδηγό ο προφυλακτήρας είχε μετακινηθεί πάλι λίγο πριν το τέλος του αγώνα περνώντας ξυστά από ένα κερμπ, με αποτέλεσμα να δεχθεί ποινή διέλευσης από τα pits στην οποία δεν υπάκουσε.
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι αγωνοδίκες να εφαρμόσουν την μέγιστη των ποινών που ήταν ο αποκλεισμός του από τον τελικό.

Παρά τις έντονες διαμαρτυρίες της Ελληνικής αποστολής οι αγωνοδίκες απάντησαν ότι έπρεπε να εφαρμόσουν την ποινή είτε είχαν δίκιο είτε όχι.

Το νέο μέτρο για τους προφυλακτήρες εφαρμόστηκε για πρώτη φορά και μάλιστα δοκιμαστικά για να γίνουν οι απαραίτητες βελτιώσεις.
Έγιναν πολλές "αδικίες" σε πολλούς οδηγούς και ανάμεσά τους και στον "Κωνσταντίνο" αλλά το θετικό στην όλη ιστορία είναι ότι όλοι οι οδηγοί βελτίωσαν αρκετά την οδηγική τους συμπεριφορά αποφεύγοντας τις συγκρούσεις μειώνοντας κατά πολύ τον κίνδυνο των ατυχημάτων.