Καθάρισε στην "έδρα" του την Senior ο Οικονόμου στο 2ο D CUP 2014

Ο νεαρός Καλαματιανός πιλότος Χρήστος Οικονόμου παίζοντας εντός έδρας στην πίστα San Nicolas, κέρδισε με άνεση την γενικής στην κατηγορία Senior και χωρίς αντίπαλο την κλάση A-Senior στον 2ο φετινό αγώνα του D CUP.

Η κατηγορία Senior ήταν η πολυπληθέστερη κατηγορία του 2ου φετινού αγώνα για το D CUP με 14 συμμετέχοντες, συγκεντρώνοντας πολύ ταλέντο αλλά και εμπειρία, με την συγχώνευση των κλάσεων A-Senior για μοτέρ Rotax και ΒΜΒ για τα ομώνυμα μοτέρ.

Ο Χρήστος Οικονόμου (FA Kart-Chatzis Racing) ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της κατηγορίας ξεκινώντας δυνατά την μέρα με την κατάκτηση της pole position με επίδοση 46,085. Δεύτερος γενικής στις κατατακτήριες ήταν ο Γιώργος Κατσίνης (Maranello-Maranello Hellas) με διαφορά μίας γραμμής.

Στο Α' σκέλος ο Κατσίνης έκανε εξαιρετική εκκίνηση και μαζί με τον Γιώργο Βασιλόπουλο (Tony Kart-BMB-Spartans) πέρασαν μπροστά από τον Οικονόμου. Ο τελευταίος που αρχικά έδειχνε να χάνει έδαφος, πέρασε μετά από λίγο τον Βασιλόπουλο και ρίχτηκε στο κυνήγι του Κατσίνη. Όσο οι γύροι περνούσαν, όμως, οι πιλότοι έκαναν και κάποια συντήρηση δυνάμεων καθώς έμεναν άλλα δύο σκέλη 23 γύρων, που σε συνδυασμό με την αφόρητη ζέστη έκαναν ακόμα πιο δύσκολη την προσπάθεια. Έτσι, ο Κατσίνης διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας από τον Οικονόμου και πήρε την νίκη στο Α' σκέλος.

Το Β' σκέλος ξεκίνησε με αντίστροφη σειρά εκκίνησης από αυτή του πρώτου σκέλους. Οι πρωτοπόροι έπρεπε να καλύψουν ένα μεγάλο handicap για να βρεθούν μπροστά, πράγμα που τόσο ο Κατσίνης, όσο και ο Οικονόμου το κατάφεραν σχετικά γρήγορα. Ο Οικονόμου πέρασε στην πρωτοπορία και αμέσως άρχισε να ανοίγει την διαφορά από τον βασικό αντίπαλό του, που από ένα σημείο και μετά έδειχνε να μην μπορεί να ακολουθήσει στον ίδιο ρυθμό, φανερά καταπονημένος από την ζέστη και την υπερπροσπάθεια, παρά τον ταχύτερο χρόνο που κατέγραψε στο σκέλος. Ο Οικονόμου πήρε πολύ άνετα την νίκη στο Β' Σκέλος, ακολουθούμενος από την σταθερή αξία που ακούει στο όνομα Χρίστος Δούβρης (Birel-BMB-BRT Kartmania) και τον εξαιρετικά βελτιωμένο Νίκο Σωτηρόπουλο (Maranello-BMB-Maranello Hellas).

Το Γ' σκέλος, που είχε τον χαρακτήρα τελικού δεν επιφύλασσε μεγάλες εκπλήξεις όσον αφορά τους δύο πρώτους γενικής και των κλάσεων, καθώς με την αρχική σειρά εκκίνησης οι Οικονόμου και Κατσίνης ξέφυγαν αμέσως μπροστά, χωρίς όμως να δώσουν ιδιαίτερες μάχες για την πρωτιά. Πίσω τους όμως, έγινε μια τρελή μάχη ανάμεσα σε 5 πιλότους για την κατάκτηση της 3ης θέσης γενικής.

Συγκεκριμένα οι Αλέξανδρος Καψής (Birel-BMB-BRT Kartmania), Τσιανίκας Πολύδωρος, Χρίστος Δούβρης και Νίκος Σωτηρόπουλος, δημιούργησαν ένα τρενάκι και πήγαν έτσι σχεδόν μέχρι το τέλος, με αρκετές εναλλαγές θέσεων μεταξύ τους. Τελικά την 3η θέση γενικής και 2η της κλάσης BMB κατάφερε να πάρει, μετά από φανταστικό ντεμαράζ προσπεράσεων, ο Γιώργος Βασιλόπουλος, που έπιασε έναν φοβερό ρυθμό στο τέλος και πέρασε διαδοχικά και τους 4 προπορευόμενους αντιπάλους του. Έτσι ο Βασιλόπουλος κατάφερε να ανέβει στη 2η θέση του βάθρου της BMB, αφήνοντας 3ο τον Δούβρη.

Στην 4η θέση γενικής τερμάτισε ο Χρ. Δούβρης, στην 5η ο Σωτηρόπουλος, με τους δύο οδηγούς να παλεύουν και για την 1η θέση του πρωταθλήματος της BMB, αφού ο νικητής της Καλαμάτας, Κατσίνης, δεν είχε καταφέρει να βαθμολογηθεί στον προηγούμενο αγώνα της Πάτρας. Την 6η θέση κατέλαβε ο Πολύδωρος Τσιανίκας με μια μεστή εμφάνιση. 7ος ήταν ο Αλέξανδρος Καψής, 8ος ο Θωμάς Φώτης, 9ος ο Χρήστος Χρυσικός και 1ος ο Γιαννακόπουλος Παναγιώτης. Για διαφορετικούς λόγους εγκατέλειψαν στον τελικό οι οδηγοί Τζανουδάκης Βασίλης, Ασημακόπουλος Βασίλης και Δούβρης Φώτης, ενώ δεν εκκίνησε ο πιλότος Μάριος Γεωργάκης.

Ακούστε τις δηλώσεις του νικητή Χρήστου Οικονόμου, λίγο μετά την λήξη του αγώνα:

Επιμέλεια: Γιάννης Γκρίλλας