Οι νέοι Πρωταθλητές Καρτ της Κύπρου για το 2014

Στον 6ο και τελευταίο φετινό αγώνα του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Καρτ Daytona 2014, το περασμένο Σαββατοκύριακο, η Κύπρος ανέδειξε τους φετινούς της Πρωταθλητές.

O αγώνας διεξήχθη για ακόμα μία φορά από τον Κυπριακό Σύνδεσμο Αυτοκινήτου, την Κυριακή 7 Σεπτεμβρίου στην πίστα Daytona της Λευκωσίας, μετρώντας 27 συμμετοχές και συγκεντρώνοντας μεγάλο ενδιαφέρον λόγω της κρισιμότητας του.

Οι νέοι Πρωταθλητές Κύπρου για την νέα χρονιά είναι στην MINI Rok ο Ανδρέας Χριστοδούλου, στην Junior Rok ο Βασίλης Γραμμένος, στην Senior Rok ο Στέλιος Κυθρεώτης, στην ΚΖ2 o Γιώργος Παλουρτής και στους Begginers των KZ2 ο Αλεξ Αλεξάνδρου.

Στα αυτόματα της Senior Rok ο πρωταθλητής ήταν ήδη γνωστός από τον προηγούμενο αγώνα, όμως οι μάχες για την νίκη δεν επιρρεάστηκαν απ' αυτό. Ο Κωνστανίνος Χριστοδουλίδης, έδωσε μεγάλες μάχες με την Φωτεινή Θεοδώρου, τον Κυθρεώτη και και τον Ανδρέα Ιωάννου για την επικράτηση στον ημιτελικό. Στον τελικό ο Κυθρεώτης αν και αντιμετώπισε τεχνικό πρόβλημα και δεν εκκίνησε, μπήκε στον αγώνα για να πανηγυρίσει τον τίτλο, ενώ την ίδια ώρα ο poleman Χριστοδουλίδης έπαιρνε την νίκη. Στην δεύτερη θέση του βάθρου βρέθηκε ο Ανδρέας Ιωάννου και το βάθρο συμπλήρωσε η εκπληκτική Φωτεινή "Φωτιά" Θεοδώρου, που δικαιώθηκε μετά από μια συνολικά άτυχη για την ίδια χρονιά. Στην 4η θέση τερμάτισε ο Γιώργος Λαμπριανίδης και στην 4η ο Timothy Evans.

Στα ΜΙΝΙ ο ταχύτατος Θάνος Παυλίδης πήρε την πρώτη θέση με μεγάλη άνεση, όμως το πρωτάθλημα κατέληξε στον 2ο του αγώνα Ανδρέα Χριστοδούλου που είχε διαφορά ασφαλείας. Τρίτος στο βάθρο ανέβηκε ο Κριστιαν Χριστοδούλου.

Στην Junior υπήρχαν πολλές ανατροπές και οι τρεις πρώτες θέσεις άλλαζαν συνεχώς χέρια στον τελικό. Ο Vitaly Cherkasov ήταν ο μεγάλος νικητής του αγώνα, παρά την αρχική πρωτοπορία του Αλέξανδρου Αρμεφτή, που όμως παραχώρησε στο τέλος την 2η θέση στον Βασίλη Γραμμένο. Ο Γραμμένος έχοντας εξασφαλίσει το πρωτάθλημα από τον ημιτελικό δεν πίεσε παραπάνω.

Στην εντυπωσιακή κατηγορία των εξατάχυτων, όλα κρίθηκαν στον ημιτελικό. Εκεί πρώτος βρέθηκε ο Κων/νος Χριστοδουλίδης με το εκπληκτικό 47,1. Πίσω του γινόταν τρομερή μάχη με τον Γιώργο Παλουρτή να παλεύει για τον τίτλο με τον Γιάννη Αντωνίου και ταυτόχρονα τον Χριστοδουλίδη να περιμένει ένα θαύμα με πιθανό στραβοπάτημα των δύο. Επίσης, ο αγώνας είχε μια απρόσμενη έκπληξη με την επανεμφάνιση του οδηγού Κωνσταντίνου Ευθυμίου, μετά από 4 χρόνια απουσίας, που έδειξε σε εξαιρετική κατάσταση και εκκίνησε από την 4η θέση. Δυστυχώς γι'αυτόν, δεν κατάφερε να ολοκληρώση την καλή του εμφάνιση αφού βρέθηκε εκτός μετά από μια ατυχία. Τέταρτος στον ημιτελικό ήταν ο Κρίστι Χαραλάμπους και 5ος ο Άλεξ Αλεξάνδρου, ο οποίος κατέκτησε και μαθηματικά των τίτλο των Begginers.

O τελικός θα έκρινε τις υπόλοιπες θέσεις του πρωταθλήματος, με τον Αλεξάνδρου να προσπαθεί να κρατήσει την 3η θέση από τον Αντωνίου, στην πρώτη του χρονιά στα εξατάχυτα. Ο Αντωνίου ήταν τελικά εκείνος που επικράτησε στην μεταξύ τους μονομαχία παίρνοντας την 3η θέση με 5 βαθμούς διαφορά. Όσον αφορά την κλάση των Begginers ο Αλεξάνδρου, κοντράροντας στα ίσια τα μεγάλα ονόματα της κατηγορίας, δεν άφηνε περιθώρια στους υπόλοιπους rookies να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο, αφήνοντας τον Σάββα Θεοφανούδη 2ο και τον Roberd Bernard 3ο.

Ο αγώνας έληξε με πολλούς πανηγυρισμούς από τους νικητές, όμορφα "ντόνατς" μέσα στην πίστα και φυσικά γύρους του θριάμβου από όλους τους νικητές.

Η ατμόσφαιρα ζεστάθηκε ακόμα περισσότερο από την εντυπωσιακή παρουσία των κοριτσιών της Hell Energy Drinks που ανέβασαν την θερμοκρασία στα ύψη.