Οι νέοι Ευρωπαίοι Πρωταθλητές του Rotax Euro στη Γαλλία

Διαβάστε τους νικητές του 4ου αγώνα του Rotax Euro Challenge στο Salbris της Γαλλίας, αλλά και τους φετινούς Ευρωπαϊκούς Πρωταθλητές του Rotax!

Ο αγώνας που διεξήχθη το περασμένο Σ/Κ 6-7 Σεπτεμβρίου στην γαλλική πίστα του Salbris, είχε 105 συμμετοχές στις τέσσερις γνωστές κατηγορίες των αγώνων του Rotax. Η συνάντηση είχε ξεχωριστό ενδιαφέρον για όλους καθώς θα αναδείκνυε και τους νέους φετινούς Πρωταθλητές.

Στα διτάχυτα της DD2, όπου συμμετείχε και ο Έλληνας Φίλιππος Καλέσης, την νίκη στον αγώνα πήρε ο ταλαντούχος Σουηδός Andreas Backmann με TonyKart, εκκινώντας από την 7η θέση στον τελικό! Δεύτερος στο βάθρο ανέβηκε ο Βρετανός Jordon Lennox Lamb με CRG, ο οποίος εκμεταλεύτηκε τις ποινές του Καναδού Ben Cooper (Birel) και του δικού μας Έλληνα πιλότου.

Ο Ben Cooper με την 3η θέση που κατέκτησε κατάφερε να κατακτήσει τον τίτλο με 249 βαθμούς έναντι 244 του Lennox Lamb, κάνοντας μάλιστα το repeat, αφού και πέρσι είχε κατακτήσει ξανά τον τίτλο!

Την καλύτερη θέση από τα 5 καρτ της κλάσεις των DD2 Masters κατέκτησε ο Γάλλος Gillaume Berteaux με Birel, 2ος ήταν ο συμπατριώτης του Christophe Adams με Kosmic και την τρίτη θέση πήρε η βρετανίδα Germain Tamsin με Gillard! Τον τίτλο κατέκτησε ο Βρετανός Pierce Martin με Praga παρότι κατέκτησε την 4η θέση στο Salbris.

Στην Senior Max μεγάλος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο σαρωτικός Βρετανός Harry Webb με TonyKart, πετυχαίνοντας παράλληλα και το απόλυτο των νικών, με την 3η νίκη του στον θεσμό! O φοβερά ταλαντούχος Βρετανός πιλότος δεν είχε τρέξει μόνο στον 1ο αγώνα της σειράς, αλλά από τον 2ο γύρο και μετά πέτυχε το απόλυτο στις νίκες και πήρε εύκολα και δίκαια το Πρωτάθλημα. Στο βάθρο των ακολούθησαν ο συμπατριώτης του Josh Price με TonyKart και ο Ολλανδός Lars Lamborelle επίσης με TonyKart.

Τέλος στην Junior, μεγάλη μάχη έγινε μεταξύ των διεκδικητών του τίτλου, τον Αυστριακό Thomas Preining με FA Kart και τον Ολλανδό Richard Verschoor επίσης με FA Kart. Ο Ολλανδός πήρε την νίκη στον αγώνα, όμως δεν κατάφερε να στεφθεί πρωταθλητής, αφού ο Preining με την δεύτερη θέση εξασφάλισες τον τίτλο με διαφορά 11 βαθμών. Στην τρίτη θέση του αγώνα τερμάτισε ο Αυστραλός Marcus Armstrong με FA Kart.

Επιμέλεια: Γιάννης Γκρίλλας