Νικητής ο Πέτρου, πρωταθλητής ο Αθανασόπουλος στον τελευταίο γύρο του Π.Π.Κ.

Ο Γιώργος Πέτρου της Maitos Kart Racing Team ήταν ο νικητής της κατηγορίας ΜΙΝΙ στον 4ο και τελευταίο αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος για φέτος. Ο τίτλος κατέληξε στον Σωτήρη Αθανασόπουλο της Chatzis Racing Team.

Σε πολύ ωραίο κλίμα και ευτυχώς χωρίς απρόοπτα (λόγω της βροχής) ολοκληρώθηκε την περασμένη Κυριακή, ο 4ος και τελευταίος γύρος για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Καρτ 2014.

Η μοναδική κατηγορία που ολοκλήρωσε την σειρά αγώνων για φέτος, δυστυχώς, ήταν η κατηγορία ΜΙΝΙ.

Οι 8 νεαροί πιλότοι που συμμετείχαν στον Κυριακάτικο αγώνα, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες και τελικά πρόσφεραν έναν όμορφο αγώνα, που ανέδειξε νικητή τον Γιώργο Πέτρου με Kosmic/Lenzo.

Ο Πέτρου ήταν το απόλυτο αφεντικό του αγώνα καθαρίζοντας την pole position με 1 δευτερόλεπτο διαφορά από τον 2ο Αθανασόπουλο, ενώ στην συνέχεια δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης ούτε στον ημιτελικό ούτε στον τελικό.

Από την πλευρά του ο Σωτήρης Αθανασόπουλος με FA Kart/Lenzo χρειαζόταν απλά να τερματίσει τον αγώνα για να χριστεί και τυπικά Πρωταθλητής της ΜΙΝΙ, μιας και η διαφορά τους ήταν 18 βαθμοί πριν τον τελευταίο αγώνα.

Στον ημιτελικό ο Πέτρου πήρε την νίκη, με τους Νταρσύ Αλέξανδρο (Tecno/IAME) και Δεβετζόγλου Ανδρέα (PCR/Lenzo) να ακολουθούν, ενώ στον τελικό ο Αθανσόπουλος βρέθηκε πάλι στην δεύτερη θέση πίσω από τον Πέτρου και ο Νταρσύ ήταν αυτός που συμπλήρωσε το βάθρο.