PICK 2014: Ο Κύρκος τον τίτλο της DD2

Διαβάστε τι έγινε στην πολυπληθέστερη κατηγορία του 6ου PICK LOUX-COLA 2014, την DD2/Masters/RM1, όπου μετά από πολλές μάχες κέρδισε ο Μίλτος Κύρκος της PRT Motorsport.

Ο Μίλτος Κύρκος ήταν ο πιλότος που επικράτησε τελικά στην κατηγορία με τις περισσότερες συμμετοχές στο φετινό 6ο PICK, την κατηγορία των DD2 Max.

O Κύρκος με TonyKart, παρά τον έντονο συναγωνισμό από Μπενή (CRG) και Γαλανόπουλο (FA) ήταν στο τέλος στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Στέρησε έτσι από τον Μηνά Μπενή της CRG Maxter Hellas, την ευκαιρία να επαναλάβει τον περσινό του θρίαμβο.

Τα πράγματα εδώ ήταν αρκετά ρευστά στα ελεύθερα δοκιμαστικά μιας και όλοι οι πιλότοι ψάχνονταν αρκετά με το στήσιμο των καρτ τους. Στις κατατακτήριες ο Μπενής πέτυχε έναν εξαιρετικό ταχύτερο γύρο που κανένας άλλος πιλότος δεν μπόρεσε να πλησιάσει, δείχνοντας ότι έχει τον πρώτο λόγο. Δίπλα του στην εκκίνηση θα ξεκινούσε ο Καρούνης Δημήτρης με Kosmic της GSR, ενώ ακολουθούσαν ο Γαλανόπουλος των Racer-X και ο Τσιδώνης Φώτης με CRG της TS Racing.

Στον ημιτελικό είδαμε μια πραγματικά τεράστια μάχη, που δυστυχώς έληξε άδοξα. Ο Μπενής κράτησε εύκολα μπροστά, με τον Γαλανόπουλο να περνάει αμέσως δεύτερος και να ξεκινάει το κυνήγι. Οι δύο τους πήγαιναν κολλημένοι για αρκετούς γύρους, ενώ ταυτόχρονα ο Κύρκος περνούσε μετά από μάχη τον Καρούνη για την 3η θέση. Όταν πλησίασε και ο Κύρκος τους πρωτοπόρους έγινε μια απίστευτη μάχη. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετές φορές με τους τρεις να δείχνουν έτοιμοι για όλα. Λίγο πριν τον τερματισμό ο Γαλανόπουλος ήταν μπροστά, με τον Μπενή να έχει περάσει μόλις ξανά μπροστά από τον Κύρκο όπου στην τελευταία στροφή συγκρούστηκε με τον πρωτοπόρο Γαλανόπουλο στερώντας του την πρώτη θέση σε μια επαφή που συζητήθηκε και προκάλεσε έντονες αντιδράσεις για την αξιοπιστία των κριτών. Ο Μπενής πέρασε και τερμάτισε 1ος με τον Γαλανόπουλο να καταφέρνει να δει την καρό 6ος. Τρίτος στον ημιτελικό ήταν ο Καρούνης.

Στον τελικό είχαμε ξανά ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα, μετά από αρκετές ατυχείς προσπάθειες για εκκίνηση, με τον Κύρκο τώρα να περνάει καθαρά μπροστά από τον Μπενή, πράγμα που έκανε και ο Γαλανόπουλος όπου μετά από μια εκπληκτική εκκίνηση από την 6η θέση βρέθηκε 2ος κυνηγώντας τον Κύρκο. Ο Μπενής αντέδρασε και εκμεταλλευόμενος την έξοδο του Γαλανόπουλου μετά από μια νέα οριακή επαφή τους πέρασε δεύτερος. Ο αγώνας κάπου εκεί κρίθηκε ουσιαστικά καθώς ο Κύρκος είχε ανοίξει την διαφορά, παρά τις προσπάθειες του Μπενή να την μαζέψει μέχρι το τέλος, και τελικά πανηγύρισε άνετα την νίκη. Στην τρίτη θέση του βάθρου βρέθηκε ο Επαμεινώνδας Ζαφειράκης με Energy της TS Racing.

Ακολούθησαν ο Καρούνης 4ος, ο Ντόντης Μίλτος 5ος, ο Φώτης Τσιδώνης 6ος, ο Πίτσης Ραφαηλ 7ος, ο Αθανάσιος Μυλωνάς 8ος, ο Σέρρας Γιάννης με το RM1 9ος και την δεκάδα συμπλήρωσε ο Γεώργιος Αλεξάνδρου από την Κύπρο.

Όσον αφορά την κλάση των Μasters ο Δημήτρης Καρούνης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής αφού χτύπησε στα ίσια και το βάθρο της γενικής κατάταξης. 2ος ήταν ο Φώτης Τσιδώνης και τρίτος ο Αθανάσιος Μυλωνάς με Zanardi των Racer-X.

Ακολουθεί η τελική κατάταξη των DD2 καθώς και οι δηλώσεις του νικητή Μίλτου Κύρκου: