Ο Στέλιος Σαγανάς στον Παγκόσμιο Τελικό της Rotax στη Βαλένθια

Παρακάτω, θα γνωρίσουμε και τον επόμενο οδηγό της ελληνικής αποστολής που θα παρευρεθεί στον Παγκόσμιο Τελικό της Rotax, στη Βαλένθια της Ισπανίας και θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην κατηγορία Senior Max.

Ο Στέλιος Σαγανάς, είναι γεννημένος στις 17/12/1996.
Η πρώτη του επαφή με καρτ ήταν το 2002, σε ηλικία 6 ετών.

Το 2006, ήταν η πρώτη του χρονιά που πήρε μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Καρτ, σε ηλικία 9 ετών και κατέφερε να τερματίσει στην 11η θέση, από τους 25 συνολικά οδηγούς εκείνης της χρονιάς, στην κατηγορία Mini.

Το 2007, για όλους τους οδηγούς της κατηγορίας Mini ήταν δύσκολη χρονιά, γιατί μόλις είχε έρθει στην Ελλάδα η νέα γενιά κινητήρων της Mini, Mini Swift. Παρ' όλα αυτά, τερμάτισε 7ος στην κατηγορία Mini.

Το 2008, τερμάτισε 4ος στην κατηγορία Mini.

To 2009, ο Στέλιος ανέβηκε στην κατηγορία Kf3 όπου τερμάτισε 10ος. Επίσης, το καλοκαίρι, έτρεξε για πρώτη φορά στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στο Sarno της Ιταλίας, όπου τερμάτισε 43ος στους 96 συνολικά οδηγούς.
Παράλληλα, είχε τρέξει και στην κατηγορία Easykart 100cc, όπου και πήρε το πρωτάθλημα.
Έτσι, πήρε μέρος στον Παγκόσμιο Τελικό Easykart, στην Siena της Ιταλίας, όπου τερμάτισε 14ος στον Β' τελικό.

Το 2010, τερμάτισε 7ος στην κατηγορία Kf3 και παράλληλα, όπως και την προηγούμενη χρονιά, έτρεξε στην κατηγορία Easykart 100cc, κατακτώντας το πρωτάθλημα για δεύτερο συνεχόμενο χρόνο. Σε σύντομο χρονικό διάστημα, βρέθηκε ξανά στον Παγκόσμιο Τελικό του Easykart στο Castelleto της Ιταλίας, όπου από 34ος που εκκινούσε, τερμάτισε 14ος στον Β' τελικό, μετά από ένα δύσκολο αγώνα, λόγω καιρικών συνθηκών.

Το 2011, όπου ήταν και η τελευταία του χρονιά στην κατηγορία Kf3, τερμάτισε 5ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Παράλληλα, συμμετείχε κ σε δύο Challenge. Συγκεκριμένα, στο Iame Challenge, όπου τερμάτισε 3ος στην κατηγορία Juniorleage και στο Rotax Max Challenge, στο οποίο κατέκτησε το πρωτάθλημα στην κατηγορία Junior Max.
Επίσης ο Στέλιος βρέθηκε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στον Παγκόσμιο Τελικό του Easykart, αγωνιζόμενος με καρτ μεγαλύτερων κυβικών σε μεγαλύτερη κατηγορία, την Easykart 125cc Light. Εκεί, εκκίνησε από την 27η θέση και τερμάτισε στην 19η θέση του Παγκόσμιου Τελικού Easykart 125 Light.

To 2012, o Στέλιος ανέβηκε κατηγορία και από την junior μεταπήδησε στην κατηγορία senior, όπου έπρεπε να αγωνιστεί με μερικούς από τους καλύτερους οδηγούς της Ελλάδας.
Ωστόσο, ο δεκαεξάχρονος οδηγός που αγωνιζόταν με σασί Fernado Alonso και κινητήρα Iame x30, εκείνη τη χρονιά συμμετείχε στο Iame Challenge στην Ελλάδα, κατακτώντας την 2η θέση στην βαθμολογία.
Επίσης, στο τέλος της χρονιάς έλαβε μέρος στον τελευταίο αγώνα του LOUX CUP όπου και κέρδισε σε συνθήκες βροχής και στεγνού.

Το 2014, βρισκόταν σε άριστη σωματική και πνευματική κατάσταση, ξεκινώντας τη χρονιά με το πανελλήνιο πρωτάθλημα, τερματίζοντας 4ος στον πρώτο αγώνα. Στον δεύτερο αγώνα και μετά από πολλές μάχες, κατάφερε να ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, ενώ στον τρίτο αγώνα, τερμάτισε 4ος.
Τέλος, στον πρώτο αγώνα του Rotax Max Challenge, ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου, στον δεύτερο τερμάτισε 2ος και στον τρίτο και τελευταίο αγώνα, κατέκτησε την τέταρτη θέση, έχοντας ήδη εξασφαλισμένη μία θέση στον Παγκόσμιο Τελικό του Rotax Max Challenge 2014, κατακτώντας τελικά το εισιτήριο για τη Βαλένθια της Ισπανίας.

πηγή: Rotax Hellas