Τελική Βαθμολογία Πανελληνίου Πρωταθλήματος Καρτ 2014 (Senior)

11 πιλότους συγκέντρωσε η κατηγορία Senior των αυτόματων καρτ του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος 2014 στους τρεις αγώνες που πραγματοποιήθηκαν.

Πρωταθλητής Ελλάδας για το 2014 στην κατηγορία που πήρε μέρος η αφρόκρεμα το Ελληνικού καρτ αναδείχθηκε ο Μίχας Θεοφάνης των Spartans με χαρακτηριστική άνεση κερδίζοντας τα πέντε από τα έξι σκέλη των αγώνων.

Δεύτερος αναδείχθηκε ο Μαϊτός Κώστας της Maitos Racing όπου η τεράστια εμπειρία του τον βοήθησε καταλυτικά να βρίσκετε πάντα στις πρώτες θέσεις.

Στην τρίτη θέση της τελικής κατάταξης βρέθηκε ο Σαγανάς Στέλιος αφήνοντας στην τέταρτη θέση τον αδερφό του Σαγανά Χρήστο πιστοποιώντας για άλλη μια χρονιά ότι και οι δύο βρίσκονται ανάμεσα στους κορυφαίους Έλληνες πιλότους.

Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσε ο μαχητικότατος Ξυνός Παύλος που αποτελούσε πάντα μόνιμη απειλή για τους πρωτοπόρους καταφέροντας να ανέβει και σε δύο τελικούς στο βάθρο.