Τελική Βαθμολογία Πανελληνίου Πρωταθλήματος MINI 2014

13 πιλότους συγκέντρωσε συνολικά η κατηγορία ΜΙΝΙ 60 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Καρτ 2014 στους 4 αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στο Καρτόδρομο στις Αφίδνες.

Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο ιδιαίτερα ταλαντούχος πιλότος Σωτήρης Αθανασόπουλος κατακτώντας 5 πρώτες θέσεις στα 8 σκέλη των τεσσάρων αγώνων. Ο Αθανασόπουλος που μεταπηδά φέτος στην κατηγορία Junior ολοκλήρωσε μια ιδανική χρονιά πιστοποιώντας την οδηγική του εξέλιξη με την κατάκτηση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Την δεύτερη θέση κατέκτησε ο ταχύτατος Πέτρου Γιώργος που κατέκτησε 3 συνολικά πρώτες θέσεις πιέζοντας από την αρχή της χρονιάς τον Αθανασόπουλο για την μάχη του τίτλου.

Στην τρίτη θέση του Πρωταθλήματος βρέθηκε ο ανερχόμενος Νταρσύ Αλέξανδρος όπου στους 3 αγώνες που πήρε μέρος ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός έχοντας μόνιμη παρουσία στο βάθρο.

Την πρώτη πεντάδα σημείωσαν οι Δεβεντζόγλου Αντρέας και Λάντζης Γιάννης όπου αναμένεται να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο την φετινή χρονιά.