Θρίαμβος του Davide Fore στο 26th Margutti Trophy

Τι και αν έχει πατήσει τα 40 ο πέντε φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής David Fore, εξακολουθεί να βρίσκεται ανάμεσα στους κορυφαίους πιλότους του κόσμου στην κατηγορία των εξατάχυτων KZ.

Κατέκτησε το 26ο Margutti Trophy σε έναν αγώνα με δυνατές μάχες και αρκετές ανατροπές.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Alexander Schmitz με (Tony Kart / Vortex) πήρε την πρωτοπορία αφήνοντας δεύτερο τον Davide Fore με (CRG / TM) και τρίτο τον Massimo Dante με (Maranello / TM) με τον John Norris με (Mach1 / TM) να ξεκινά 4ος και τον Enrico Bernardotto με (Maranello / Modena) να συμπληρώνει την πρώτη πεντάδα.

Ο Schmitz άντεξε μέχρι τον 6ο γύρο την πίεση του Fore που σε εκείνο το σημείο πέρασε μπροστά.
Η τριάδα της κορυφής Fore, Schmitz και Dante άρχισε να απομακρύνεται από τους υπόλοιπους με τον Schmitz να πιέζει έντονα τον Fore, αλλά ο Fore ήταν αποφασισμένος να μην τον αφήσει να περάσει. Παρά τις έντονες μάχες οι θέσεις τους δεν άλλαζαν μέχρι που ο Dante κατάφερε στον 18ο γύρο να βρεθεί μπροστά από τον Schmitz δίνοντας στον Fore να πάρει ανάσα από την πίεση του Schmitz κερδίζοντας μερικά μέτρα.
Αρκετά πιο  πίσω ο Giacomo Pollini με (CKR / TM) πετύχαινε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα την στιγμή που κηνυγούσε τον Bernardotto από την 6η θέση.

Η νίκη κατέληξε στον Davide Fore που κατέκτησε για πρώτη φορά το Margutti Trophy αφήνοντας δεύτερο τον Dante, 3ο τον Schmitz, 4o τον Norris, 5o τον Bernardotto και στην 6η θέση τον Pollini