Νικητής ο Λάντζης Γιάννης στην Micro Max της EKO Racing

Ο Λάντζης Γιάννης της Chatzis Racing Team, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην κατηγορία Micro Max στον 1ο αγώνα του Rotax Max Challenge 2015 καθώς κέρδισε την πρώτη θέση στα χρονόμετρα αλλά και την 1η θέση στον τελικό της κατηγορίας του ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση του βάθρου.

Στον ημιτελικό την 1η θέση κατέκτησε ο Χρήστος Παπανικολάου των Spartans στον πρώτο του αγώνα στα καρτ, πετυχαίνοντας και τον ταχύτερο χρόνο της ημέρας με 48,587.

Ο Γιάννης Λάντζης

Ο αγώνας των 6 μικρών πιλότων που βρέθηκαν στο grid της εκκίνησης ήταν θεαματικός και στα δύο σκέλη του με συνεχείς εναλλαγές θέσεων διατηρώντας από την αρχή μέχρι το τέλος αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών.

Ο Θάνος Ξηνταβελόνης

Στην 2η θέση του τελικού βρέθηκε ο Θάνος Ξηνταβελόνης της Zorri MotorSport όπου κατέκτησε και την 2η θέση του ημιτελικού, ενώ 3ος τερμάτισε ο Χρήστος Παπανικολάου όπου στο τέλος του αγώνα είχε μια όμορφη μάχη για την 3η θέση με τον Ανδρέα Δεβετζόγλου της SpeedForce που τερμάτισε 4ος. Την πρώτη πεντάδα του τελικού συμπλήρωσε ο Μαρκογιάννης Τζώρτζης της Nitro Racing Team ενώ στον ημιτελικό είχε τερματίσει 3ος.

Ο Χρήστος Παπανικολάου
Οι τρεις πρώτοι νικητές της κατηγορίας όπου χορηγός των επάθλων για φέτος είναι η EKO Racing κέρδισαν και από ένα σετ λάστιχα γεγονός ιδιαίτερα ενθαρρυντικό για τον χώρο του καρτ και ειδικά για την κατηγορία φυτώριο του καρτ.