Δυνατό το ξεκίνημα των Ελλήνων πιλότων στο Πανευρωπαϊκό του Rotax στην Γαλλία

Ιδιαίτερα ικανοποιητική ήταν η πρώτη μέρα των Ελλήνων πιλότων στον 1ο αγώνα του Πανευρωπαϊκού Rotax Max Challenge που γίνετε στο Salbris στην Γαλλία.

Καλέσης και Βασιλέρης στην DD2

Ο Φίλιππος Καλέσης με την ομάδα της Flandria Kart κατέκτησε την 10η θέση στα χρονομετρημένα με χρόνο 59,825 εντάχθηκε στο Group B και ξεκινάει την προσπάθεια του στα προκριματικά από την 3η σειρά του grid.

Ο Άκης Βασιλέρης με την ομάδα της PRT MotorSport κατέκτησε την 18η θέση στα χρονομετρημένα με χρόνο 1,00,178  εντάχθηκε στο Group D και ξεκινάει την προσπάθεια του στα προκριματικά από την 5η σειρά του grid.

Στην κατηγορία DD2 συμμετέχουν συνολικά 41 πιλότοι και η πρόκριση στον τελικό της κατηγορίας θεωρείται δεδομένη για τους Έλληνες πιλότοι ενώ με βάση τους χρόνους μια θέση στην πρώτη δεκάδα θα είναι εφικτή αλλά ταυτόχρονα θα αποτελεί τεράστια επιτυχία καθώς στην DD2 φέτος συμμετέχουν πολλά μεγάλα ονόματα του Παγκόσμιου καρτ όπως ο Arnaud Kozlinski, ο Paolo DeConto, και ο Anthony Abbasse με τεράστια εμπειρία από τους διεθνείς αγώνες τους στην κατηγορία των εξατάχυτων  καρτ.

Ο Τσίμπρης στην Junior

Ο Δημήτρης Τσίμπρης με την ομάδα της PRT MotorSport ξετύλιξε όλο το ταλέντο του στα χρονομετρημένα και με χρόνο 1,02,797 κατέλαβε την 25η θέση στα χρονομετρημένα ανάμεσα σε 60 πιλότους που συμμετέχουν στην κατηγορία του.
Το έργο του είναι ιδιαίτερα δύσκολο τις επόμενες δύο μέρες καθώς υπάρχει αρκετά μεγάλος ανταγωνισμός ακόμα και για την είσοδο στον τελικό αλλά αν δεν σταθεί εμπόδιο η απειρία του νεαρού Έλληνα πιλότου η χαρισματική και επιθετική του οδήγηση μπορεί να τον οδηγήσει αρκετά ψηλά.

Επιμέλεια: Χρήστος Ασημακόπουλος