Δυνατές μάχες στο 2ο D Cup 2015 στην Καλαμάτα

Ο 2ος αγώνας του D Cup 2015 ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία στην φιλόξενη πίστα του San Nicolas στην Καλαμάτα κερδίζοντας την κόντρα με την κρίση των ημερών.

Οι 28 πιλότοι που αγωνίστηκαν έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, πρόσφεραν πλούσιο θέαμα και συναγωνισμό βάζοντας στην άκρη την αγωνία για το που θα κατέληγαν οι απαιτήσεις του Σόιμπλε και της παρέας του.

Στην κατηγορία Super των εξατάχυτων καρτ όπου πήραν μέρος συνολικά 8 πιλότοι, νικητής του τελικού αναδείχθηκε ο Δημήτρης Βασιλέρης (Tony-TM) της PRT MotorSport αφήνοντας 2ο τον Μοβσεσιάν Σέρκο (Maranello-TM) της Maranello Hellas που είχε κερδίσει προηγουμένως την 1η θέση στον ημιτελικό.
Ο Βασιλέρης ήταν και ο poleman του αγώνα σημειώνοντας και τον ταχύτερο γύρο όλων της ημέρας με χρόνο 44,150. Στην 3η θέση του βάθρου ανέβηκε ο Παύλος Ξυνός (Tecno-Iame) της AKS αφήνοντας στην 4η θέση τον Μακρόπουλο Βασίλειο (Maranello-TM) που ακολούθησε με πολύ μικρή διαφορά.
Την πρώτη πεντάδα του τελικού συμπλήρωσε ο Καρτερολιώτης Αθανάσιος (Tony - TM).

Στην κατηγορία Senior των αυτόματων καρτ όπου στην γραμμή εκκίνησης βρέθηκαν 19 πιλότοι ο Δημήτρης Βασιλέρης (Tony-Rotax) κατέκτησε και την 2η καρό σημαία της ημέρας καταφέρνοντας μια μοναδική επίδοση μετά από 7 αγωνιστικά σκέλη σε μια μέρα!
Στην 2η θέση της κατηγορίας βρέθηκε ο Θωμάς Φώτης (FA-Rotax) της Chatzis Racing Team ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο ομόσταβλος του Χρυσικός Χρήστος (FA-Rotax). Την πρώτη πεντάδα της κατηγορίας συμπλήρωσαν οι Τσιανίκας Πολύδωρος και ο Δούβρης Φώτης της BRT-BirelArt. Νικητής στα χρονομετρημένα και σε αυτήν την κατηγορία ο Δημήτρης Βασιλέρης  με χρόνο 46,678.

Στην κατηγορία BMB νικητής αναδείχθηκε ο Χρίστος Δούβρης (Birel-BMB) της BRT-BirelArt με τον ομόσταβλο του Αλέξανδρο Καψή να ακολουθεί στην 2η θέση κατακτώντας παράλληλα και την 3η και 4η θέση γενικής αντίστοιχα, των αυτόματων καρτ
Ο Poleman της κατηγορίας Οικονόμου Χρήστος που πέτυχε και τον απόλυτο χρόνο ημέρας στα αυτόματα καρτ με 46,283 δεν κατάφερε να αγωνιστεί στον τελικό.