Χαμηλές πτήσεις για Βασιλέρη και Καλέση στο 4ο Euro Rotax στο Genk

Με έναν Καλέση να πετάει στα χρονομετρημένα ξεκίνησε η παρουσία των Ελλήνων πιλότων στο Genk για τον 4ο αγώνα του Πανευρωπαικού Πρωταθλήματος της Rotax στην κατηγορία των DD2.

O Φίλιππος Καλέσης με την υποστήριξη της ομάδας Flandria Kart βρέθηκε στα χρονομετρημένα μέσα στους 10 ταχύτερους πιλότους με χρόνο 54.564 δημιουργώντας αρκετές προσδοκίες για την συνέχεια στα προκριματικά.
Στα δύο πρώτα προκριματικά σκέλη παρόλο που κινήθηκε ταχύτατα και η θέση του στην πρώτη δεκάδα ήταν σχεδόν δεδομένη για τον τελικό δέχθηκε ποινή αποκλεισμού και δεν συνέχισε την προσπάθεια του.

Ο Δημήτρης Βασιλέρης με την υποστήριξη της PRT MotorSport κατέκτησε την 24η θέση στα χρονομετρημένα ανάμεσα σε 33 πιλότους που πήραν συνολικά μέρος στον αγώνα με 54.907 ταχύτερο γύρο.
Μετά την διαδικασία των προκριματικών κατετάγη στην 25η θέση της γενικής κατάταξης ξεκινώντας τον ημιτελικό από τις πίσω θέσεις του grid.
Στον τελικό δεχόμενος και μια ποινή 5 δευτερολέπτων είδε την καρό σημαία από την 25η θέση χάνοντας μια θέση από την κανονική του κατάταξη.

Στην τελική βαθμολογία του Πανευρωπαικού Πρωταθλήματος των DD2 ο Βασιλέρης κατέκτησε την 17η θέση μετά από 4 αγώνες με 151 βαθμούς ενώ ο Καλέσης κατετάγη 34ος έχοντας πάρει μέρος στους 2 από τους 4 αγώνες του θεσμού.

Στα διτάχυτα πήραν μέρος φέτος συνολικά 58 πιλότοι και πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Ούγγρος Kancsar Ferenc αφήνοντας πίσω του το μεγάλο φαβορί Paolo De Conto.