Σάρωσε ο Αθανασόπουλος στην Junior Max στον 3ο αγώνα του RMC 2015

Άνετη επικράτηση για τον Αθανασόπουλο Σωτήρη της Chatzis Racing Team στον 3ο αγώνα του Rotax Max 2015 όπου κέρδισε την pole position στα χρονομετρημένα και την 1η θέση σε ημιτελικό και τελικό κατακτώντας το ψηλότερο σκαλί του βάθρου αλλά και το πρωτάθλημα στην κατηγορία του.

Σε μια κατηγορία όπου χαρακτηρίστηκε για τις λίγες συμμετοχές (6) μετά από αρκετές απουσίες οδηγών που είχαν τρέξει στους προηγούμενους αγώνες, ο Αθανασόπουλος ήταν το φαβορί και το επιβεβαίωσε με την παρουσία του.

Στον ημιτελικό στην 2η θέση τερμάτισε ο Ρουμελιώτης Κωνσταντίνος της SpeedForce αφήνοντας 3ο τον Roee Meyuhas της PRT Motorsport και 4ο τον Κλιτά Κωνσταντίνο της Spartans Extreme Racing, την στιγμή που ο Μανώλης Σκεπετζάκης της GSR (που ήταν και 2ος στα χρονόμετρα) με τον Βασίλη Σαλάκο της Praga Zachos Karting δεν κατάφεραν να τερματίσουν τον αγώνα.

Στον τελικό όπου ο Αθανασόπουλος επικράτησε σχετικά άνετα, όμορφη μάχη δόθηκε για την 2η θέση με τον Ρουμελιώτη να κερδίζει τον Roee ενώ από κοντά ήταν και το τρενάκι των Κλιτά, Σαλάκου και Σκεπεντζάκη που μάχονταν για μια θέση κοντά στο βάθρο τερματίζοντας στην 4η, 5η και 6η θέση αντίστοιχα.