Πρωτάθλημα και καρό στον Ξηνταβελόνη στην Micro Max του RMC 2015

Στο πρώτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Θάνος Ξηνταβελόνης της Zorri MotorSport στον 3ο αγώνα του Rotax Max Challenge 2015 κατακτώντας παράλληλα και την πρώτη θέση στο φετινό πρωτάθλημα της κατηγορίας Micro Max

O Θάνος ξεκίνησε την ημέρα κατακτώντας την πρώτη θέση στα χρονομετρημένα με 48,946 έχοντας από κοντά τον Γιάννη Λάντζη της Chatzis Racing Team που ήταν και ο μεγάλος του αντίπαλος στον τελικό.

Στον ημιτελικό την πρώτη θέση κατέκτησε ο Δεβεντζόγλου Αντρέας της SpeedForce αφήνοντας 2ο τον Ξηνταβελόνη που δεν θέλησε να ρισκάρει για κάτι περισσότερο από την 2η θέση και το best lap του αγώνα, προκειμένου να εξασφαλίσει το πρωτάθλημα. Στην 3η θέση του ημιτελικού τερμάτισε ο περσινός πρωταθλητής Μαρκογιάννης Τζώρτζης της Nitro Kart Team.

Στον τελικό μετά από συναρπαστικές μάχες ο Ξηνταβελόνης κατέκτησε την καρό σημαία και το ψηλότερο σκαλί του βάθρου αφήνοντας 2ο τον Λάντζη που αποδείχθηκε πολύ δυνατός αντίπαλος.
Στην 3η θέση του βάθρου ο Μαρκογιάννης που είχε την δική του όμορφη μάχη με τον Δεβεντζόγλου για το βάθρο.
Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσαν οι Δεβεντζόγλου και Σπανός Αντρέας της Praga Zachos Karting.

Άξια αναφοράς είναι το μοναδικό κορίτσι του grid η Νουσοπούλου Αναστασία από την Θεσ/νίκη όπου ολοκληρώνοντας έναν σπουδαίο αγώνα τερμάτισε στην 7η θέση του τελικού ανάμεσα σε 12 μικρούς πιλότους.