Ολοκληρώθηκε ο 2ος αγώνας του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Καρτ 2016

Την στιγμή που στην Ελλάδα δεν έχουν οριστικοποιηθεί ακόμα οι ημερομηνίες των αγώνων του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στην Κύπρο ολοκληρώθηκε ο 2ος αγώνας του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος karting ΕΚΟ 2016!

Στον 2ο αγώνα συμμετείχαν 22 οδηγοί σε 4 κατηγορίες, την ROK Mini, την ROK Junior, την ROK Senior και την KZ2. Στην κατηγορία KZ2 οι νέοι οδηγοί αποτελούν υποκατηγορία την KZ2 Rookies.

Στην κατηγορία Rok Mini είχαμε πολύ δυνατή μάχη στον ημιτελικό μεταξύ Ζένιου και Ανδρέα Χριστοδούλου με τον πρώτο να καταφέρνει μετά από αρκετές προσπάθειες να προσπεράσει τον αρκετά γρήγορο Ανδρέα Χριστοδούλου.
Στον τελικό ο Ανδρέας Χριστοδούλου δεν εκκίνησε κανονικά λόγω προβλήματος καθυστερώντας τρεις γύρους, οπότε το έργο του Παναγιώτη Ζένιου ήταν εύκολο.
Στη δεύτερη θέση η μικρή Πάολα Σωτηρίου και στην τρίτη ο Ανδρέας Χριστοδούλου

Στην κατηγορία Rok Junior οι μάχες ήταν και πάλι δυνατές με τον Δήμο Επισκόπου να δείχνει πως ήταν αποφασισμένος να κερδίσει.
Παρά το πρόβλημα που είχε με το κάθισμα του και τον ελαφρύ τραυματισμό του στον ημιτελικό, αφού ακουμπούσε κάτω στο έδαφος, ο Δήμος οδήγησε σταθερά και κέρδισε τόσο στον ημιτελικό όσο βέβαια και στον τελικό.
Αξίζει να αναφερθούμε στην συνεχιζόμενη άνοδο του Γιώργου Ορφανίδη που σίγουρα μπορεί και καλύτερα, ενώ ο Θάνος Παυλίδης παρά τις ατυχίες του κατάφερε να παραμείνει στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος μετά από τους δύο αγώνες.

Στην κατηγορία Rok Senior στον ημιτελικό η αναμενόμενη μάχη της Φώτιας Θεοδώρου με τον Αντρέα Ιωάννου έδωσε θέαμα στους θεατές.
Στον ημιτελικό η Φώτια ήταν πιο γρήγορη, προσπέρασε τον Αντρέα αρκετές φορές, δεν κατάφερε όμως να κρατηθεί μπροστά και έχασε την πρώτη θέση.
Στον τελικό η εικόνα ήταν διαφορετική, αφού η Φώτια με κάποιες αλλαγές στις σχέσεις (ratio) έφυγε μπροστά με διαφορά κερδίζοντας τον αγώνα, ενώ ο Αντρέας Ιωάννου αντιμετώπισε πρόβλημα και έμεινε στην τελευταία θέση.

Στην κατηγορία KZ2 η μάχη Κωνσταντίνου Χριστοδουλίδη με τον "SweetJohn Jr" και τον Κωνσταντίνο Ευθυμίου ήταν αναμενόμενη.
Ο πάντα γρήγορος Χριστοδουλίδης κέρδισε το pole position με ελάχιστη διαφορά από τον Αντωνίου, αλλά στον ημιτελικό δεν άντεξε στην πίεση και έχασε τελικά την πρώτη θέση από τον "SweetJohn Jr".
Στον τελικό, οι εναλλαγές στην πρώτη τριάδα ήταν όντως εντυπωσιακές με τον «μαχητή» "SweetJohn Jr" να κερδίζει τις εντυπώσεις αλλά και τον αγώνα. Ο Κωνσταντίνος Ευθυμίου ήταν στη δεύτερη θέση ενώ ο Κωνσταντίνος Χριστοδουλίδης, ο οποίος ήρθε από την Αγγλία ειδικά για τον αγώνα, όντας απροπόνητος δεν άντεξε στους τελευταίους γύρους του τελικού και έμεινε στην τρίτη θέση.

Στην κατηγορία ΚΖ2 Rookies ο Νικόλας Χούτρης ήταν προχθές πολύ δυνατός με χρόνους στα χαμηλά 48δλ. Ο Άγγελος Αλεξάνδρου πάλεψε και έμεινε αρκετά κοντά στον Χούτρη ενώ ο Νίκος Τσιούτας ο οποίος ήταν τρίτος, χρειάζεται κι άλλους αγώνες και εξάσκηση για να βελτιώσει την αγωνιστική του παρουσία.

Οι νικητές του αγώνα στον τελικό ανά κατηγορία είναι:

Κατηγορία ROK Mini: 1ος Παναγιώτης Ζένιου, 2ος Πάολα Σωτηρίου, 3ος Ανδρέας Χριστοδούλου
Κατηγορία ROK Junior: 1ος Δήμος Επισκόπου, 2ος Θάνος Παυλίδης, 3ος Alexey Rysinskiy
Κατηγορία ROK Senior: 1ος Φωτεινή Θεοδώρου, 2ος Μύρωνας Κουλάς, 3ος Αλέξανδρος Αρμεύτης
Κατηγορία KZ2: 1ος "SweetJohn Jr", 2ος Κωνσταντίνος Ευθυμίου, 3ος Κωνσταντίνος Χριστοδουλίδης
Κατηγορία KZ2 Rookies: 1ος Νικόλας Χούτρης, 2ος Άγγελος Αλεξάνδρου, 3ος Νίκος Τσούτας