Επικράτησε ο Λάντζης και στον 1ο αγώνα του Πανελληνίου στην MINI 60

Την δεύτερη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε ο Γιάννης Λάντζης της Chatzis Racing Team στον 1ο αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Karting.

Μετά την επικράτηση του στο Rotax Max Challenge για την κατηγορία Micro, ο Λάντζης ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και στην κατηγορία MINI του Πανελληνίου Πρωταθλήματος καρτ κερδίζοντας την 1η θέση στην γενική κατάταξη και την 1η θέση στην κλάση ΜΙΝΙ Β.

Την πρώτη θέση στην κατηγορία ΜΙΝΙ Α και την 2η στην γενική κατάταξη κατέκτησε ο Δημητρίου Τιμόθεος της SpeedForce

Στον αγώνα πήραν μέρος 13 τελικά μικροί πιλότοι καθώς αρκετοί ταλαιπωρήθηκαν με ιώσεις τις τελευταίες μέρες πριν τον αγώνα.

Στα χρονομετρημένα poleman αναδείχθηκε o Τιμόθεος Δημητρίου με χρόνο  47.099".

Στον Α' Τελικό ο Δημητρίου επικράτησε του Λάντζη που έμεινε στην 2η θέση της γενικής ενώ 3ος γενικής και 2ος στην ΜΙΝΙ Α τερμάτισε ο Μπαλοδήμος Νικόλαος της SpeedForce.
Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσαν οι ομόσταβλοι πιλότοι Μάριος Αγγελόπουλος και Ανδρέας Δεβετζόγλου της SpeedForce με τον Δεβετζόγλου να σημειώνει και τον ταχύτερο γύρο του Α' τελικού με χρόνο 47.189".
Την 3η θέση στην ΜΙΝΙ Β και την 6η γενικής κατέκτησε ο Ανδρέας Σπανός της Praga Zahos Racing

Ο Γιάννης Λάντζης με την καρό σημαία

Στον B' Τελικό είχαμε ανατροπή των δεδομένων και μετά από σπουδαίες μάχες πίσω από τον Λάντζη που κατέκτησε την καρό σημαία, τερμάτισε ο Δημητρίου Τιμόθεος. Στην 3η θέση παρέμεινε ο Μπαλοδήμος Νικόλαος ενώ την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσαν ο Ανδρέας Δεβεντζόγλου και ο Ανδρέας Σπανός με τον Δεβεντζόγλου να πετυχαίνει πάλι τον ταχύτερο γύρο του αγώνα.
Χαρακτηριστικό του έντονου συναγωνισμού είναι ότι οι τέσσερις πρώτοι τερμάτισαν με διαφορά 0,3sec!

3ος στην ΜΙΝΙ Α και 11ος γενικής τερμάτισε ο Ντάφος Γιάννης της Chatzis Racing Team.
Την πρώτη πεντάδα στην ΜΙΝΙ Β όπου συγκέντρωσε 8 συμμετοχές συμπλήρωσαν ο Καρδαμάκης Γιάννης της Athens Kart Shop και ο Κρίκης Γρηγόρης της Chatzis Racing Team.