Ασταμάτητος ο Αθανασόπουλος στην Junior στο 1ο RMC 2016

Ο Σωτήρης Αθανασόπουλος της Chatzis Racing Team κατέκτησε τα πάντα στον πρώτο αγώνα της κατηγορίας Junior στο 1ο Rotax Max Challenge 2016.

Σε μια κατηγορία που συγκέντρωσε 7 συμμετοχές ο Αθανασόπουλος κατέκτησε την 1η θέση στον τελικό και στον ημιτελικό, την 1η θέση στα χρονομετρημένα ενώ παράλληλα πήρε τα best lap και των δύο σκελών του αγώνα.

Στον ημιτελικό τον Αθανασόπουλο ακολούθησε στην 2η ο Βασίλης Σαλάκος της Praga Zahos Karting ενώ 3ος τερμάτισε ο Τούρκος Mehmet Mert Dalkiran της PRT. Την πρώτη πεντάδα του ημιτελικού συμπλήρωσαν ο Αβραμίδης Δάνος της Cosmos Rally και ο Βαρσαμίδης Αντρέας της Zorri MotorSport.

Στον τελικό ο Dalkiran ανέβηκε στην 2η θέση αφήνοντας στην 3η θέση του βάθρου τον Βασίλη Σαλάκο. 4ος τερμάτισε ο Θάνος Ξηνταβελόνης της Zorri MotorSport που δεν είχε καταφέρει να ξεκινήσει στον ημιτελικό ενώ την πρώτη πεντάδα έκλεισε ο ομόσταβλος του Βαρσάμης Ανδρέας.