Επικράτησε ο Σαγανάς στην μάχη της Senior στο 1ο RMC 2016

Σε μια από τις κατηγορίες που συγκέντρωσε το μεγαλύτερο ενδιαφέρον επικράτησε ο Χρήστος Σαγανάς της Zorri Motorsport στο 1ο Rotax Max Challenge 2016.

Στα χρονομετρημένα poleman αναδείχθηκε ο Φίλιππος Καλέσης της PRT με 42,805".

Στον ημιτελικό και μετά από σπουδαίες και αμφίρροπες μάχες για την τριάδα της κορυφής η πρώτη θέση κατέληξε στον Φίλιππο Καλέση, αφήνοντας 2ο τον Άγγελο Μαλανδρίνο της AM Racing Team και 3ο τον Χρήστο Σαγανά που πέτυχε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα με 43,309"
Οι τρεις πρώτοι ήταν αρκετά κοντά ενώ ενδεικτικό της μάχης τους ήταν και το ότι τερμάτισαν με διαφορά μικρότερη από 1 sec.
Την πρώτη πεντάδα του ημιτελικού συμπλήρωσαν ο Στέλιος Σαγανάς της Zorri MotorSport και ο Γιώργος Καρακούλας από την Θεσσαλονίκη της Cosmos Rally.
Στην 6η θέση του ημιτελικού και πρώτος στην κλάση Master Senior τερμάτισε ο Μάνος Αχλάδης της GSR.

Στον τελικό ο Χρήστος Σαγανάς επέβαλε την ανωτερότητα του κατακτώντας την 1η θέση πετυχαίνοντας παράλληλα το ταχύτερο γύρο του  τελικού με 43,292".
Στην 2η θέση του βάθρου ανέβηκε ο Φίλιππος Καλέσης ενώ 3ος τερμάτισε ο Άγγελος Μαλανδρίνος.
Στην πρώτη πεντάδα του τελικού βρέθηκαν ο Μανώλης Σκεπετζάκης της Chatzis Racing Team και ο Παπαχριστόπουλος Χρήστος της Praga Zahos Karting ο οποίος κέρδισε και την 1η θέση στην Master Senior.

Στην σχάρα εκκίνησης της Senior βρέθηκαν 15 πιλότοι από όλη την Ελλάδα όπου έδωσαν δυνατές μάχες για όλες τις θέσεις κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος του αγώνα.
Το σίγουρο είναι ότι φέτος η συνέχεια αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς όλοι δείχνουν ικανοί για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.