Αποτελέσματα της Senior στον 1ο αγώνα του D Cup Challenge 2016

Καθολική ήταν η επικράτηση του Στέλιου Σαγανά της Zorri MotorSport στον 1ο αγώνα της χρονιάς στο Καρτόδρομο των Αφιδνών για το D Cup Challenge 2016 στην κατηγορία Α Senior των αυτόματων καρτ.

Ο Σαγανάς κατέκτησε την 1η θέση στα χρονομετρημένα με χρόνο 43.490" με μεγάλη διαφορά από τον ανταγωνισμό ενώ κατέκτησε την 1η θέση γενικής και στα 3 σκέλη του αγώνα ανεβαίνοντας στο πρώτο σκαλί του βάθρου της κατηγορίας Α της Senior.

Νικητής στην κατηγορία Masters της Senior αναδείχθηκε ο Καψής Αλέξανδρος της BRT που επέστρεψε μετά από καιρό στις νίκες μετά από μεγάλη μάχη με τον Βασιλόπουλο Γιώργο της PRT που πήρε την 1η θέση στα χρονομετρημένα με 44.218"

Στο Α σκέλος της Senior τον Σαγανά ακολούθησε στην κατηγορία Α Senior o Θωμάς Φώτης και ο Αχλάδης Εμμανουήλ της Rotax Hellas ενώ την πρώτη πεντάδα πλαισίωσαν οι Κούγιας Αναστάσιος της Zorri MotorSport και Δούβρης Φώτης της BRT.
Στην κατηγορία Masters νικητής στο Α σκέλος αναδείχθηκε ο Βασιλόπουλος Γιώργος με 2ο τον Καψή Αλέξανδρο και 3ο τον Δούβρη Χρίστο της BRT.

Στο Β σκέλος παρόλο που ξεκίνησε με ανάποδη φορά κατάταξης η κατάταξη των πρωταγωνιστών και στις 2 κατηγορίες της Senior δεν άλλαξε!

Στον τελικό ο Σαγανάς Στέλιος επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση πετυχαίνοντας και τον ταχύτερο γύρο του αγώνα με 44.019" κερδίζοντας την καρό σημαία του αγώνα και την 1η θέση στην κατηγορία A Senior.
Τον ακολούθησε ο Αχλάδης Εμμανουήλ που πέτυχε ένα εκπληκτικό αποτέλεσμα κατακτώνας και την 2η θέση της γενικής αφήνοντας στο 3ο σκαλί του βάθρου τον Θωμά Φώτη από την Πάτρα.
Tην πρώτη πεντάδα της A Senior συμπλήρωσαν οι Τσιανίκας Πολύδωρας και Κούγιας Αναστάσιος της Zorri MotorSport.
Στην κατηγορία Masters τον νικητή Αλέξανδρο Καψή ακολούθησε από κοντά ο Βασιλόπουλος Γιώργος ενώ στο 3ο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Χρίστος Δούβρης.