Οι μάχες των εξατάχυτων της Super KZ στο 1ο D Cup Challenge 2016

Ο πρωταθλητής του D Cup Challenge της περσινής χρονιάς Παύλος Ξυνός, της Athens Kart Shop επικράτησε στην πρώτη μάχη των εξατάχυτων για το D Cup Challenge 2016 που πραγματοποιήθηκε στο Καρτόδρομο των Αφιδνών.

Ο Ξυνός επικράτησε στα χρονομετρημένα σταματώντας τα χρονόμετρα στο 42.411" ενώ κέρδισε την 1η θέση σε ημιτελικό και τελικό χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από τους αντιπάλους του κατακτώντας πανάξια την καρό σημαία.

Στην κατηγορία KZ PRO ο Ασημακόπουλος Χρήστος της Maranello Hellas κατέκτησε την 1η θέση σε ημιτελικό και τελικό.
Τον ταχύτερο γύρο της κατηγορίας στα χρονομετρημένα πέτυχε ο Κουκουλέτας Βασίλης της Nitro Kart Team.

Στον ημιτελικό της Super τον Ξυνό Παύλο ακολούθησε ο Σωτηρόπουλος Φώτης της Abloy Fs Kart Racing όπου έδωσε σπουδαίες μάχες με τον Χατζόγλου Αθανάσιο της PRT και Μοβσεσιάν Σέρκο της Maranello Hellas που ακολούθησαν σε απόσταση αναπνοής στην 3η και 4η θέση αντίστοιχα.
Στην κατηγορία KZ PRO ο Ασημακόπουλος Χρήστος κάνοντας μια δυνατή εκκίνηση πήρε το προβάδισμα από την αρχή με τον Κωνσταντινέα Τάκη της Maranello Hellas να τον ακολουθεί από κοντά.
Άτυχος στάθηκε ο Βασίλης Κουκουλέτας όπου μετά από επαφή που είχε με τον Καρτερολιώτη Αθανάσιο από την Καλαμάτα της PRT στην μάχη τους για τις πιο πίσω θέσεις, τραυματίστηκε στα πλευρά και αναγκάστηκε να εγκαταλείψει στον 7ο γύρο.

Στον τελικό  ο Ξυνός έφυγε από την αρχή μπροστά  και κατέκτησε άνετα την 1η θέση του βάθρου αφήνοντας στην 2η θέση τον Σωτηρόπουλο Φώτη που εκμεταλλεύτηκε και την δυνατή μάχη που γινόταν πίσω του μεταξύ Μοβσεσιάν και Χατζόγλου.
Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε τελικά ο Μοβσεσιάν καταφέρνοντας να περάσει τον Χατζόγλου στον τελευταίο γύρο.
Στην KZ PRO η σειρά του βάθρου δεν άλλαξε με τον Ασημακόπουλο Χρήστο να διατηρεί το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και να ανεβαίνει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, αφήνοντας 2ο τον Κωνσταντινέα Τάκη.
Στην λίστα των άτυχων προστέθηκε και ο Καρτερολιώτης όπου εγκατέλειψε στον 8ο γύρο από σπασμένη αλυσίδα την στιγμή που ο Κουκουλέτας δεν κατάφερε να συνεχίσει τον αγώνα μετά τον 6ο γύρο.