Σάρωσε ο Αθανασόπουλος την Junior στο 3ο R.M.C. στην Καλαμάτα

Συνεχίζει από την πρώτη θέση την παρουσία του στο φετινό Rotax Max Challenge o Σωτήρης Αθανασόπουλος (FA - Rotax) της Chatzis Racing Team καθώς κέρδισε τα πάντα και στον 3ο αγώνα του θεσμού στην Καλαμάτα.

Κέρδισε την pole position με χρόνο 46,494" ενώ επικράτησε με σχετική ευκολία τόσο στον Α όσο και στον Β τελικό της ημέρας στην 1η θέση, κερδίζοντας την καρό σημαία και την πρώτη θέση του βάθρου.
Έχοντας κερδίσει και τα 6 σκέλη των τελικών των τριών πρώτων αγώνων κατακτά πλέον και μαθηματικά τον τίτλο του πρωταθλητή στην κατηγορία του καθώς το μόνο που χρειάζεται πλέον στον τελευταίο αγώνα είναι να τερματίσει.

Άξιος αντίπαλος του ο Λιβέρης Διονύσης με Tony Kart της Ray MotorSport όπου ήταν ο μόνος που ακολούθησε τον Αθανασόπουλο κάτω από τα 47sec. Ο Λιβέρης κατέκτησε την 2η θέση και στα 2 σκέλη ενώ στον τελικό πέτυχε και το best lap του αγώνα, ανεβαίνοντας στο δεύτερο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Στην 3η θέση ο Βασίλης Σαλάκος με Praga της Praga Zahos Karting που συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις ανεβαίνοντας για 2η φορά στο βάθρο φέτος.

Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσαν ο Αβραμίδης Δανός με Tony της Cosmos Rally και ο Λεβέντης Δημήτρης με Gold Kart της Gold Kart Hellas.